Czy zmiana hypoechogeniczna tarczycy to rak?
Czy zmiana hypoechogeniczna tarczycy to rak? Co to znaczy – „zmiany hipoechogeniczne tarczycy”? Ktoś z was miał taki wynik badania tarczycy?
3 Odpowiedzi
Zmiana hipoechogeniczna w USG tarczycy może oznaczać, iż wystąpiły miękkie zmiany o zwiększonym ukrwieniu (np. guzy lite, które mogą być łagodne lub złośliwe). Obecność zmiany hipoechogenicznej w przypadku guzków tarczycy może oznaczać raka, ale nie musi; warto jednakże wiedzieć, że wiąże się ona z nieco wyższym ryzykiem obecności tej paskudnej choroby.
Generalnie hipoechogeniczna zmiana w tarczycy może wskazywać na raka, choć niekoniecznie jest to wskazanie na konkretny typ raka. Dodatkowo przy stawianiu diagnozy mogą być brane pod uwagę również inne czynniki, takie jak lokalizacja i wielkość zmiany.
Hipoechogeniczna zmiana w tarczycy może, ale nie musi być rakiem. Trudno jest to ostatecznie określić bez dalszych badań. Jednak jeśli zmiana jest duża, ma nieregularne granice lub wykazuje oznaki zwapnienia, jest bardziej prawdopodobne, że jest to rak.