Po czym rozpoznać meteoryt? Czy jest coś wart?
Po czym rozpoznać meteoryt? Czy meteoryt jest coś wart? Co zrobić ze znalezionym meteorytem? Czy da się jakoś sprawdzić, czy znaleziony kamień to meteoryt?
1 Odpowiedź
Oczywiście są instytucje zajmujące się badaniem i klasyfikacją meteorytów, ale po co zawracać im niepotrzebnie głowę. Możemy sami dokonać pierwszych oględzin.
Po pierwsze kształt. W czasie lotu kształt meteorytu staje się aerodynamiczny czyli zaokrąglony. Wyjątek mogą stanowić meteoryty, które na niewielkich wysokościach pękają na mniejsze fragmenty. Ponieważ prędkość ich jest niewielka w stosunku do początkowej ostre krawędzie nie zdążą się już obtopić.
Spadły kamień posiada ciemną skorupę obtopieniową. Najwięcej spadających meteorytów to chondryty zwyczajne. Z ich ciemnej lub rdzawej skorupy wystają zazwyczaj małe drobinki metalu, tworząc maleńkie guzki na chropowatej powierzchni meteorytu. Dobrze odbijają one światło. W ręce od razu wyczuwa się ich ciężar.
Do badania własności podejrzanych kamieni najlepszym urządzeniem jest mały magnes. Każdy meteoryt z wyjątkiem większości achondrytów zawiera żelazo. Posługując się takim magnesikiem zawieszonym na sznurku możemy sprawdzić czy magnes „przykleja” się do badanego kamienia. Jeśli tak to dobrze, choć możemy trafić na bazalt, który zawiera magnetyt i też dobrze przyciąga magnes. Jeśli nie, to praktycznie rzecz biorąc możemy zakończyć nasze rozpoznanie.
Drugim i prostszym badaniem jest sprawdzenie czy nasz potencjalny meteoryt nie wydaje się być cięższy od ziemskich kamieni tej samej wielkości. Powodem tego jest spora zawartość żelaza.