Dlaczego kot się łasi, a potem gryzie?
Dlaczego kot się łasi, a potem gryzie? Czy kot gryzie z miłości? Co zrobić, żeby kot mnie nie gryzł? Po czym poznać, że kot mnie nie lubi?
4 Odpowiedzi
Z tego, co się orientuję, to przeważnie oznacza to, że kot ma już dość głaskania i chce, abyś przestał. Nie oznacza to wcale, że cię nie lubi.
Oznakami, że kot nie chce naszego towarzystwa są syczenie, warczenie i buczenie. Sycząc, kot dodatkowo obnaża zęby.
Kiedy kot jest zły lub nieszczęśliwy, kładzie uszy na czaszce, kierując je ku tyłowi.
Nastrój kota można rozpoznać również po ruchach ogona. Sygnałem świadczącym o złym humorze będzie trzymanie ogona w pozycji poziomej, a także machanie nim.
Warto zwrócić uwagę również na najeżone futro, które jest bardzo wyraźnym sygnałem.
Istnieje kilka powodów, dla których koty mogą łasić się, a następnie gryźć. Jedną z możliwości jest to, że grają ostro i chcą sprowokować swoich ludzkich lub zwierzęcych towarzyszy do zabawy z nimi.
Inną możliwością jest to, że czują się figlarnie i chcą zaangażować się w jakąś nieszkodliwą zabawę. Istnieje jednak również możliwość, że czują się niespokojne lub zestresowane i próbują rozładować to napięcie poprzez gryzienie.
Wg mnie Gnijąca Panna Młoda jest bliżej prawdy. Koty dają się głaskać, bo tego kontaktu chcą. A potem gryzą, bo już wystarczy tego głaskania. Dodam jeszcze parę faktów od siebie, bo muszę to uzupełnić.
Koty posiadają bardzo wyczuloną i wrażliwą skórę, dla nich jest to dodatkowy narząd zmysłu. Już bardzo delikatny ludzki dotyk jest dla nich bardziej odczuwalny niż dla nas. Dlatego w pewnym momencie mogą nie chcieć być głaskane.
Kolejną istotną informacją jest to, że czasami są koty, które pozwalają na dotykanie ich brzuchów. Jeśli możesz to zrobić, twój kot bardzo ci ufa. Z reguły koty nie odsłaniają brzucha, bo jest on najbardziej wrażliwym miejscem, a także nie jest to zbyt chronione miejsce, z tego względu bronią do niego dostępu. Czasami się zdarza, że kiedy już możemy głaskać brzuch i to robimy, kot jest zadowolony i mruczy.
Nagle jednak gryzie. Czemu? Temu, że z jednej strony odczuwa przyjemność, cieszy się, ale z drugiej strony jest lekko zdezorientowany, że pozwala. Czasami po takim lekkim skubnięciu liże opiekuna, a potem znowu ugryzie i znowu poliże. Podobno wynika to z faktu, że kot głaskanie po brzuchu lubi, ale w pewnym momencie wystarczy odczuwa dyskomfort, że odsłania brzuch i może tak się zachować.
Druga rzecz, to tylko mało doświadczony opiekun nie wie kiedy skończyć głaskanie. Kot zanim ugryzie daje sygnały i nie chodzi o te dźwiękowe, jak warczenie, syczenie i złowrogie miauczenie – jeśli już to słyszysz, to znaczy, że zignorowałeś, te bardziej subtelne znaki. Dostrzegane przez doświadczonych kociarzy. Zanim zostaniesz zaatakowany i ugryziony, zanim na ciebie nasyczy, albo zacznie warczeć. Zwróć uwagę na ogon, jeżeli zaczyna drgać kiedy głaszczesz to jest pierwszy sygnał żebyś przestał. Zmienia się też mimika twarzy, jak zaczyna być tym poirytowany. Jak nie przestaniesz ogon zacznie mocniej uderzać o boki (u psa ta oznaka znaczy zadowolenie – choć nie zawsze, jeszcze trzeba widzieć w którą stronę ten psi ogon bardziej chodzi), a potem albo kot pójdzie albo cię użre i tyle.
Zresztą nawet jeśli weźmiemy psy, warczenie u psa to jest moment przed ugryzieniem, a psy wcześniej też wysyłają sygnały inne niż warczenie (tylko nikt tego widzieć nie chce), że czegoś nie chcą i coś im nie podchodzi. Bywa to, że to jest np. oblizywanie się ze złości, napięte mięśnie itp. A ponieważ ignorujemy te wcześniejsze etapy tego, że pies ma dość naszego towarzystwa i tego co robimy, no to warczy (bo tylko to chcemy zauważyć), a potem gryzie.
A co do zabaw rękami z kotem. Nie uczymy kota, aby bawił się naszymi rękami. Jeżeli coś takiego robi, zabieramy ręce i przestajemy się bawić. Inaczej potem kot będzie agresywny i może przedobrzyć w zabawie i kogoś mocniej ugryźć, albo udrapać.
Gdybyśmy my ludzie obserwowali mowę ciała naszych zwierząt, to z pewnością uniknęlibyśmy wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Koty mają różne sposoby wyrażania swoich emocji i potrzeb, a łasić się i gryźć to dwa z tych zachowań. Kot może się łasić, aby wyrazić swoją przywiązanie i potrzebę bliskości z właścicielem. Jednak gdy kot zaczyna gryźć, może to oznaczać kilka rzeczy:
1. Przekroczenie granic. Kot może gryźć, gdy poczuje, że jego granice zostały przekroczone, np. gdy jest głaskany zbyt mocno lub w miejscach, które nie są dla niego komfortowe.
2. Zabawa – gryzienie może być także elementem zabawy, zwłaszcza gdy kot jest młody. Koty uczą się kontrolować siłę swojego ugryzienia poprzez interakcje z innymi kotami lub ludźmi.
3. Zmęczenie lub stres. Kot może gryźć, gdy jest zmęczony lub zestresowany. W takim przypadku warto dać mu trochę przestrzeni i czasu na relaks.
4. Komunikacja to kolejna potencjalna przyczyna. Kot może próbować przekazać, że potrzebuje czegoś, np. jedzenia, uwagi czy czystej kuwety.
Jeśli chodzi o łapanie za rękę i delikatne gryzienie, może to być sposób na pokazanie, że kot chce prowadzić interakcję na swoich warunkach. Ważne jest, aby obserwować zachowanie swojego kota, uczyć się jego sygnałów, a także szanować jego granice.