Czy oliwa z oliwek może się zepsuć?
Czy oliwa z oliwek może się zepsuć? Kiedy wiadomo, że oliwa z oliwek się zepsuł? Czy można używać oliwę z oliwek po terminie? Ile może stać oliwa z oliwek?
3 Odpowiedzi
Tak, oliwa z oliwek może się zepsuć. Ma na to wpływ wiele czynników. Na trwałość oliwy wpływa zarówno transport, właściwe przechowywanie oliwy w sklepie, jak i w domu, a także odmiana oliwek, z których oliwa została wyprodukowana. Psucie się oliwy z oliwek to jełczenie.
Jełczeniem nazywamy rozkład kwasów tłuszczowych z udziałem tlenu. Zachodzi podczas długiego i nieprawidłowego przechowywania oliwy. Stara oliwa z oliwek nie jest toksyczna, ma jednak obniżoną jakość. Za tym idzie gorszy smak. Traci też właściwości przeciw utleniające.
Jeżeli oliwa będzie przechowywana butelce z przezroczystego szkła, w wilgotnym miejscu, w pobliżu źródła ciepła i w otwartym naczyniu, to szybciej dojdzie do jej zepsucia. Zjełczenie oliwy z oliwek objawia się pomarańczowymi i czerwonymi refleksami na jej powierzchni, oraz gorzkim smakiem i charakterystycznym dla zepsutego masła zapachem. Taka oliwa oczywiście nie zachęci nas do jej spożywania. Niewielka ilość zjełczałej oliwy z oliwek nie spowoduje choroby. Może jednak zrujnować Twój przepis, nadając potrawie dziwny smak. Ponadto zepsuta oliwa z oliwek, traci swoje cenne właściwości przeciw utleniające.
Co do trwałości oliwy to mamy kilka wytycznych, które warto znać, żeby spożywać oliwę jak najlepszej jakości. Oliwy filtrowane, czyli pozbawione wszelkich naturalnych zanieczyszczeń, charakteryzują, się najdłuższym terminem przydatności do spożycia. Z kolei oliwy niepoddane procesowi filtracji, zdecydowanie krócej nadają się do użycia w kuchni. Zazwyczaj jest to ok. rok od daty produkcji. Na przykład oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia nie jest poddawana filtracji i zachowuje świeżość ok. 12-18 miesięcy od momentu zabutelkowania. Jeżeli oliwa jest dobrej jakości to na butelce znajdziemy datę tłoczenia i dokładny region, z którego pochodzi nasz produkt.
Jeżeli minął już termin przydatności do spożycia oliwy z oliwek to może ona gorzej smakować. Może już nie mieć swoich dobroczynnych właściwości. Najlepiej spróbować taką oliwę. Jeżeli na oliwie jest „Należy spożyć do…” to lepiej trzymać się tego terminu. Jeśli zaś jest „Najlepiej spożyć do…” to można jeszcze użyć w krótkim czasie po terminie.
Tak, oliwa z oliwek może się zepsuć, szczególnie jeśli jest niewłaściwie przechowywana.
Przechowywanie oliwy z oliwek w bezpośrednim świetle słonecznym, pod wysoką temperaturą lub w wilgotnym miejscu może przyspieszyć jej zepsucie.
Oznaki zepsutej oliwy z oliwek to nieprzyjemny zapach, zmiana koloru i zmiana smaku.
Dlatego zawsze warto sprawdzić termin ważności oliwy z oliwek i przechowywać ją w chłodnym, ciemnym miejscu.