Czy pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring?
Załóżmy, że zakładam w firmie monitoring i praca pracowników będzie monitorowana. Czy pracownik musi wyrazić zgodę, aby ten monitoring był? A jeśli musi wyrazić zgodę, to co, jeśli nie chce wyrazić? Jak to wygląda prawnie?
7 Odpowiedzi
Tak. Wiadomo, że jeśli pracodawca zainstalowałby kamery np. w toalecie, pracownik może się nie zgodzić.
Ale jakieś kamery przemysłowe w zakładzie pracy to standard i pracownik nie ma nic do gadania. Trzeba tylko w regulaminie pracy zrobić zapis o kamerach i tyle.
Tak samo z rozmowami telefonicznymi – jak pracownik banku dzwoni po ludziach, pracodawca ma prawo nagrywać. Jak pracownik nie wyraża zgody, może zostać zwolniony nawet.
Pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring, jeśli ten monitoring nie narusza intymności pracownika. Pomijając już aspekt prawny, logika to wymusza.
Załóżmy, że prowadzę firmę, mam na magazynie cenny towar, który musi być chroniony kamerami. Pracownik się zatrudnia, aby pracować na tym magazynie, ale nie wyraża zgody na monitoring. Nie wchodzi coś takiego w grę – nie mogę zatrudnić takiego pracownika. Więc musi wyrazić zgodę na monitoring.
Tak samo na stacjach benzynowych – monitoring to podstawa, ile jest kradzieży i napadów.
Pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring, a jak nie wyrazi, to nie musisz go zatrudniać. Jak na przykład masz kamery na stacji benzynowej, to nie będziesz ich specjalnie wyłączać, bo pracownikowi się nie podoba. Albo musi się z tym pogodzić, albo szukać sobie pracy gdzie indziej, bez monitoringu.
Pracownik nie musi wyrazić zgody na monitoring. Ale jeśli pracodawca tego wymaga, to nie musi zatrudniać takiego pracownika. A jeśli pracownik już pracuje, a pracodawca wprowadza monitoring, wtedy pracownik też nie musi wyrazić zgody, ale pracodawca może go zwolnić.
Jak np. monitoring jest wprowadzony, bo jest instalowana kamera przemysłowa, aby chronić przed kradzieżą czy oszustwami, pracownik praktycznie nie ma wyjścia, jeśli chce zachować stanowisko pracy.
Tak, pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring. A wyobrażasz sobie, że pracodawca odinstalowuje wszystkie kamery w firmie, ryzykując bezpieczeństwo firmy, ponieważ jakiś pracownik nie wyraża zgody na monitoring?
Nawet biuro rachunkowe w Krakowie, z którego usług korzystam, zainstalowało sobie ostatnio kamery. Wszystkie księgowe są cały czas nagrywane w pracy.
Coraz więcej firm dziś instaluje sobie monitoring – jest to bardzo tanie rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo biznesu. I wcale nie oznacza, że ktoś cały czas szpieguje. Najczęściej jest tak, że to się z automatu nagrywa i kasuje i korzysta się z nagrań tylko wtedy, gdy coś złego się dzieje, np. doszło do napadu, kradzieży, oszustwo, jest podejrzenie, że pracownicy nie pracują.
To zależy co masz na myśli. Na pewno pracownik nie może żądać usunięcia monitoringu. Może co najwyżej się zwolnić, jeśli mu się to nie podoba.
Pracodawca ma prawo monitorować zakład pracy. Jedynie nie ma prawa monitorować czynności intymnych, np. toalety.