Czy benzyna rozpuszcza plastik? Można nalać ją do plastikowej butelki?
Czy benzyna rozpuszcza plastik? Czy jak naleję benzyny do plastikowej butelki, to ryzykuję, że rozpuści tę butelkę i się rozleje? Czy benzyna jest w stanie rozpuścić plastik?
8 Odpowiedzi
Benzyna nie rozpuszcza plastiku. Benzyny jednak nie powinieneś przechowywać w butelce po napoju czy wodzie mineralnej, tylko w kanistrze.
Ja trzymam benzynę do kosiarki w butelce 5 litrowej po wodzie mineralnej i nigdy nic z tą butelką się nie stało. Tak więc benzyna nie rozpuszcza plastiku.
Zakazuje się trzymania benzyny w takich zwykłych plastikowych butelkach dlatego, że może być pomylona z czymś innym i ktoś mógłby się zatruć. Oczywiście dorosła, myśląca osoba nie zatruje się benzyną, ale dziecko mogłoby, albo ktoś nie w pełni władz umysłowych.
Benzynę trzeba przechowywać w kanistrze, bo tak jest bezpieczniej. Benzyna nie rozpuści plastiku, ale np. ktoś po pijanemu może próbować ugasić benzyną ognisko, jeśli będzie ona w zwykłej butelce po wodzie mineralnej czy napoju. Takie butelki też są mniej trwałe niż kanister i łatwiej mogą ulec uszkodzeniu i benzyna mogłaby się wydostać z niej, co też może stanowić niebezpieczeństwo.
Ogólnie nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych w warunkach, które mogłyby zagrażać pożarem. Dlatego jeśli ktokolwiek z was trzyma benzynę w plastikowej butelce, powinniście ją przelać do kanistra. Kanistry kosztują grosze.
W bardzo długim terminie być może rozpuściłaby plastik, albo by go uszkodziła. Taki zwykły plastik to nie jest dobre miejsce, aby przechowywać benzynę, tak jak to słusznie już powyżej zauważono.
Moja księgowa ostatnio opowiadała, że jej koleżanki dziecko napiło się benzyny bo myślało, że w butelce jest coś innego. Tzn. tylko wzięło do ust i wypluło na szczęście. Ale mimo wszystko.
Z takimi rzeczami nie ma żartów moi mili. Gdyby to było młodsze dziecko, być może po prostu wypiło by taką benzynę.
Benzyna rozpuszcza plastik, ale bardzo wolno. Na stacjach benzynowych można kupić kanistry – one są z mocniejszego materiału.
Nie ma sensu teraz tankować tak bardzo tej benzyny, nie braknie paliwa, a jeśli braknie, to tylko dlatego, że wszyscy rzucili się na stacje benzynowe, jak szaleńcy.
Jeśli wojna by dotarła do Polski, to już byłby koniec świata i nigdzie się nie ucieknie, gdyż w grę weszłoby NATO i prawdopodobnie atom zostałby użyty.
Lepiej skupcie się teraz na spędzaniu czasu z rodziną i bliskimi.
Miejmy jednak nadzieję, że szybko ten konflikt się skończy i ktoś w Rosji zdejmie tego Putina od władzy, gdyż on tutaj jest problemem.
Tak, benzyna może rozpuszczać niektóre rodzaje plastików. Plastiki są polimerami, a ich odporność na rozpuszczalniki, takie jak benzyna, zależy od ich struktury chemicznej. Benzyna jest rozpuszczalnikiem organicznym, który może oddziaływać z polimerami tworzącymi plastik, powodując ich rozmiękczenie, deformację, a nawet rozpuszczenie.
Rodzaje plastików a benzyna
- Polietylelen (PE) i polipropylen (PP): są stosunkowo odporne na działanie benzyny, więc plastikowe pojemniki wykonane z tych materiałów mogą nie ulec natychmiastowemu uszkodzeniu po kontakcie z benzyną. Jednak długotrwałe przechowywanie benzyny w pojemnikach wykonanych z tych tworzyw może prowadzić do degradacji plastiku.
- Polistyren (PS) i poliwęglan (PC): są przykładami plastików, które są bardziej podatne na działanie rozpuszczalników organicznych, w tym benzyny. Kontakt z benzyną może spowodować ich szybkie rozpuszczenie lub uszkodzenie.
Ryzyko
Nalewanie benzyny do plastikowej butelki, zwłaszcza jeśli nie jest ona przeznaczona do przechowywania substancji chemicznych, jest ryzykowne i może prowadzić do uszkodzenia butelki. W zależności od rodzaju plastiku, z którego wykonana jest butelka, może dojść do jej rozmiękczenia, pękania, a w konsekwencji do wycieku benzyny.
Bezpieczne przechowywanie benzyny
Do przechowywania benzyny należy używać specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, które są wykonane z materiałów odpornych na działanie substancji chemicznych, takich jak benzyna. Takie pojemniki są zaprojektowane, aby bezpiecznie przechowywać łatwopalne ciecze, minimalizując ryzyko wycieku lub innych niebezpiecznych sytuacji.
Przechowywanie benzyny w plastikowych butelkach, które nie są do tego przeznaczone, jest niewskazane ze względu na ryzyko rozpuszczenia lub uszkodzenia plastiku, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak wycieki. Zawsze stosuj pojemniki zatwierdzone do przechowywania substancji chemicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.
To, co robisz, jest bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Możesz zrobić krzywdę sobie lub komuś z otoczenia. Dodatkowo, niszczysz sobie silnik kosiarki, ponieważ benzyna szybciej traci swoje właściwości i zanieczyszcza się w takich butelkach. Kanister kupujesz za 30 zł i masz go na całe życie.