Czy stomatolog jest lekarzem?
Czy stomatolog jest lekarzem? Czy stomatolog ma obowiązek ukończyć medycynę, tak jak każdy inny lekarz? Podejrzewam, że tak, ale wolę się upewnić. Wolałbym, aby stomatolog był lekarzem, w końcu czasem robi poważne rzeczy w jamie ustnej pacjenta.
8 Odpowiedzi
Tak, stomatolog jest lekarzem. Stomatologiem określamy zazwyczaj lekarza dentystę. Jak wpiszesz sobie w necie stomatolog, to osoby, które wyskakują, to są lekarze dentyści.
Jeśli coś Ci robi w ustach higienistka stomatologiczna, ona zazwyczaj nie jest lekarzem, bardziej asystentką stomatologa. Ale stomatolog, który wykonuje jakieś poważniejsze czynności (wyrywanie zębów, znieczulanie, leczenie) to jest zawsze lekarz. To musi być lekarz. To jest zbyt poważna ingerencja w organizm, aby byle kto z ulicy mógł to robić.
Jak się ukończy studia stomatologiczne i zda egzamin państwowy, to otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Stomatolog jest lekarzem.
W niektórych kraja jest takie rozróżnienie, że dentysta zajmuje się tylko zębami, a stomatolog nie tylko zębami, ale też dziąsłami, przyzębiem i niektórymi innymi tkankami w jamie ustnej.
Tak więc jak najbardziej stomatolog jest lekarzem.
Stomatolog jest lekarzem, moja siostra jest stomatologiem i jej studia trwały długo i na koniec musiała zdać trudny egzamin. Teraz ma tytuł lekarza. Stomatologia to bardzo obszerna dziedzina, stomatolog naprawdę ma szeroką wiedzę. Jak mi opowiadała, jakich rzeczy musiała się nauczyć, to już nawet nie pamiętam tych pojęć.
Zabiegi wykonywane w ustach, tak jak wyrywanie zębów czy leczenie zębów, to są bardzo poważne sprawy i gdyby nie robił tego lekarz, tylko szaman, to w najgorszym wypadku mógłbyś nawet umrzeć. Takie drobne sprawy, jak piaskowanie czy usuwanie kamienia, często wykonują higienistki stomatologiczne i one nie są lekarzami nie muszą być. Dzięki temu jest taniej.
Stomatolog jest lekarzem. Higienistka stomatologiczna lub asystentka stomatologa nie jest lekarzem.
Gdy masz robione leczenie, protezę, implant, wyrywanie, aparat ortodontyczny – to robi lekarz stomatolog.
Gdy masz piaskowanie czy usuwanie kamienia – przeważnie robi to higienistka (ale zdarza się też, że stomatolog).
Oczywiście, że stomatolog to lekarz. Stomatologia to dział medycyny. Do stomatologa można chodzić na NFZ albo prywatnie.