Jak ominąć zachowek? Jak nie płacić zachowku?
Co zrobić, aby nie płacić zachowku? Jak ominąć zachowek? Są jakieś sposoby na to, aby ominąć zachowek? Czy też nie da się uniknąć płacenia zachowku?
5 Odpowiedzi
- najprościej- zrzeczenie się dziedziczenia
- przedawnienie powództwa o zachowek
- przeniesienie własności za życia poprzez umowę o dożywocie
- wydziedziczenie lub orzeczenie niegodności dziedziczenia
- sądowne uznanie zachowku za niezgodny z zasadami współżycia społecznego
Ustalmy dla porządku, czym jest zachowek. Zachowek to uprawnienie bliskich krewnych spadkodawcy do żądania zapłaty określonej kwoty od osób, które nabyły prawa do spadku. Czyli twoja mama przepisała coś sąsiadce Ty jako syn czy córka możesz zażądać zapłaty.
Zachowek najczęściej odnosi się do dziedziczenia testamentowego, ale można też zastosować czasami w dziedziczeniu ustawowym.
Prawo do zachowku przysługuje zstępnym. Czyli dzieciom, rodzicom, rodzeństwo, małżonkowi. Nie przysługuje już zięciowi czy teściowej.
Nie przysługuje też osobom które odmówiły spadku i zrzekły się dziedziczenia. Jeśli też ktoś otrzymał w ramach testamentu czy normalnego dziedziczenia wartość, jakiej wielkość stanowiłaby zachowek, już nie może ubiegać się o zachować.
Jeśli małżonek w chwili śmierci znajdował się w separacji, też nie może ubiegać się o zachowek.
Jest też taka sytuacja, że dana osoba uznana jest za niegodną dziedziczenia. Wtedy też nie dostanie zachowku.
Spadkodawca może sam pozbawić zachowku wstępnych, małżonka, rodzeństwa i tak dalej. Musi to jednak wyrazić jednoznacznie w testamencie. Można to zrobić, gdy te osoby nie dopełniały obowiązku wobec spadkodawcy albo popełniły wobec niego przestępstwo. Lub gdy po prostu utrudniały mu życie i można to jakoś uzasadnić.
Myślę, że jedynym wyjściem jest udowodnienie, że dana osoba jest niegodna dziedziczenia. Jednak jest to trudne i nie zawsze są do tego podstawy. Czasami jedynym wyjściem jest wypłacić ten zachowek. Najlepiej udać się do notariusza. On/ona doradzi i wyjaśni na czym to wszystko polega.