Jakie miasto słynie z obwarzanków? Gdzie są popularne?
Które miasto słynie z obwarzanków? W którym mieście obwarzanki są najpopularniejsze i gdzie ta tradycja obwarzanków jest największa? Jakie miasto słynie z obwarzanków?
5 Odpowiedzi
Może nie koniecznie miasto, ale województwo. Moja babcia mówi, że województwo kujawsko – pomorskie to właśnie domena obwarzanków.
A co masz dokładnie na myśli mówiąc obważanki? Bo chyba w każdym regionie jest jakiś inny przepis na obważanki. Na przykład mieszkając w Krakowie wydawało mi się zawsze, że precle, które tam przedają na każdym kroku to właśnie obważanki. Ale teraz już nie jestem tego pewna.
Pierwsze zachowane wzmianki o obwarzankach pochodzą z zachowanych rachunków dworu Władysława Jagiełły. Dziś „obwarzanek krakowski” jest wpisany na listę produktów chronionych Unii Europejskiej. W Krakowie wypiekiem certyfikowanego obwarzanka krakowskiego zajmuje się kilka piekarni. W Krakowie od 2017 roku działa żywe muzeum obwarzanka. Możesz tam poznać dokładnie całą historię tego wypieku i można spróbować swoich sił w tym fachu, polecam odwiedzić.
Najbardziej znane miasto z obwarzanków to miejscowość o nazwie Żarki. Tak zwane Żareckie obwarzanki odpustowe są popularne. To już podchodzi pod Śląsk.
Ale dziś w wielu miejscach w Polsce można zjeść smaczne. Można też zrobić sobie samemu.
A ja myślałem, że może Poznań. Poznań chyba z czegoś innego słynie. Chyba z jakichś rogali.