Jakie źródła wykorzystuje Polska do produkcji energii?
Jakie źródła wykorzystuje Polska do produkcji energii? Które źródła przeważają w Polsce w produkcji energii, a których źródeł jest najmniej w produkcji energii?
5 Odpowiedzi
Głównie to węgiel, co bardzo źle świadczy o Polsce. Ale parę dni temu czytałem bardzo pozytywnego newsa. A mianowicie że mieliśmy nadmiar produkcji energii wiatrowej i trzeba było eksportować. Gdybyśmy tak jeszcze nie mieli takiego niekompetentnego rządu i nie zakazali energii wiatrowej.
Ale niestety oni robią wszystko w tym kierunku, aby zniszczyć powietrze w Polsce.
Inwestują ogromne pieniądze w węgiel, wprowadzili prawo sprawiające, że mnóstwo drzew zostało wyciętych.
Coraz więcej lasów jest wycinanych.
Nie inwestują praktycznie w drogi, to też przekłada się na większą liczbę spalin przez korki.
Niestety w dużej mierze jest to węgiel i jak dobrze ocenił przedmówca, nie jest to najzdrowsze, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Oczywiście elektrownie wiatrowe są gdzieś tam używane, ale to za mało. Tak samo jak kolektory słoneczne, niestety to też za mało. Najlepsza inwestycja moim zdaniem, to inwestycja w atom. Tym którzy się go boją, polecam dni otwarte w Świerku, można zwiedzić reaktor Maria, a przy okazji się trochę o tym dowiedzieć. Nie taki diabeł straszny…
Podstawowe surowce energetyczne wykorzystywane w Polsce to węgiel kamienny i brunatny, oraz ropa naftowa i gaz ziemny. Około 70% wydobywanego u nas węgla kamiennego przeznaczane jest na produkcję energii elektrycznej. Niestety nie jest to najzdrowszy sposób działania w naszym kraju. W najmniejszym stopniu wykorzystujemy energie odnawialne czyli z wiatru, słońca i wody, najbardziej popularna jest ta wiatrowa, ale to i tak są znikome procenty, może kiedy się coś zmieni.
Na razie jest to głównie węgiel, dlatego jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym krajów w Unii Europejskiej. Piszę na poważnie, Polska ma najgorsze powietrze w UE.
Rząd PiS przez lata hamował energetykę odnawialną i potężnie wycina lasy (eksport drewna za granicę wzrósł około 20-krotnie).
Teraz dopiero trochę poluzowano przepisy, ale jest trochę późno.
Inwestycja w energię atomową obecnie to poważny błąd.
Większość krajów już zaczyna się z niej wycofywać, a rząd PiS chce dopiero za 10 lat uruchomić pierwszą taką elektrownię.
Czas na elektrownię atomową był 20 lat temu, nie teraz.
Polska wykorzystuje różne źródła do produkcji energii. Tradycyjnie, dominującym źródłem jest węgiel kamienny i brunatny, które odpowiadają za około 75% produkcji energii.
W ostatnich latach jednak Polska zaczęła inwestować w odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna i biomasa, które stanowią około 15% produkcji energii. Ponadto, Polska produkuje również energię z gazu naturalnego i ropy naftowej.
Istnieją również plany na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Słusznie ktoś zauważył, że to poważny błąd.
Przepisy na fotowoltaikę są w Polsce także coraz gorsze – zamiast modernizować sieć energetyczną, każe się ludziom płacić za produkowanie energii ze słońca. Miejmy nadzieję, że dojdzie do zmiany rządów jesienią.