Jak działa inteligentny dom? Na czym to polega?
Jak działa inteligentny dom? Ktoś z was posiada inteligentny dom? Podobno to dość droga technologia. Na czym dokładnie polega inteligentny dom? Na co pozwala inteligentny dom?
6 Odpowiedzi
Tak, inteligentny dom to nie jest tania rzecz – znajomi wydali na taki bajer ponad 50 tysięcy złotych. Jedyną zaletą jest to, że wszystkim możesz sterować z telefonu/tableta. Wstajesz, klikasz przycisk, a kawa sama się robi. Wady? Jak zabraknie prądu to powstaje niemały problem z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji.
Inteligentny dom to nic innego jak praktycznie wszystkie sprzęty podłączone pod wi-fi i zdalnie sterowane. Ma to swoje plusy i minusy. Chyba jednak nie chciałabym mieć inteligentnego domu, niech będzie przeciętny. Jak zabraknie prądu albo będzie jakaś awaria to przynajmniej większość będę mogła obsłużyć manualnie.
Wszystkie albo większość urządzeń jest podłączone do systemu, który w odpowiednim momencie się włącza i wyłącza. Na przykład ogrzewanie, albo wentylacja pomieszczenia. Jak dla mnie te wszystkie technologie są trochę straszne. W ogóle nie trzeba się wysilać żeby coś myśleć. Chyba bym sobie takiego systemu nie sprawił.
Jeśli kiedyś będzie Cię stać na inteligentny dom, zmieni Ci się perspektywa. Mam za sobą takie same poglądy. I nie jest prawdą, że to ogłupia człowieka. Jak człowiek dba o rozwój osobisty, uczy się, czyta, ogląda, doświadcza, nawet wysuwające się ze ściany podcierającego w łazience ramię nie sprawi, że stanie się głupszy. Każdy decyduje o swoim losie i każdy sam decyduje, czy chce być idiotą, czy osobą inteligentną. To nie jest ustalone z góry. Każdy ma taki sam mózg i taką samą anatomię. Tzn. nie taki sam w sensie identyczny, ale bardzo podobne do siebie, z takim samym potencjałem.
Dla przykładu możesz sobie sterować ogrzewaniem, gdy nie ma cię w domu. Albo roletami.
Możesz nastawić zdalnie czajnik czy piekarnik, lub nawet możesz zdalnie ustawić, aby się o odpowiedniej porze włączyło.
Im więcej wydasz kasy, tym większy poziom zaawansowania możesz mieć.
Ale cała idea polega na automatyce i ułatwieniu korzystania ze wszystkiego. Jest to też połączenie z systemami bezpieczeństwa, np. kamerami czy alarmami, jeśli z takich korzystasz.
Dużą część inteligentnego domu stanowi sterowanie oświetleniem. Niektórzy mają nawet też funkcję budzika, można sobie to rozplanować na różne sposoby.
No i ogólnie chodzi też o kupę czujników, czyli zalania, otwarcia, gazu, dymu i tak dalej. Sterowanie temperaturą, muzyką.
Inteligentny dom to system zintegrowanych urządzeń i technologii, które umożliwiają automatyzację i zdalne sterowanie różnymi funkcjami domu.
Główne elementy inteligentnego domu to:
1. Automatyzacja: Urządzenia mogą być zaprogramowane do wykonania określonych zadań w określonym czasie, takie jak włączanie świateł o zachodzie słońca.
2. Sterowanie zdalne: Użytkownik może kontrolować urządzenia w domu za pomocą smartfona lub komputera, niezależnie od swojej lokalizacji.
3. Zintegrowane urządzenia: Urządzenia mogą komunikować się ze sobą, na przykład klimatyzator może automatycznie włączyć się, gdy temperatura wzrośnie powyżej pewnego poziomu.
Inteligentny dom polega na ułatwieniu codziennego życia, poprawie bezpieczeństwa i oszczędności energii. Może obejmować inteligentne oświetlenie, termostaty, systemy bezpieczeństwa, głośniki, zmywarki, lodówki i wiele innych urządzeń.
50 tys. to było chyba 5 albo 10 lat temu. Teraz za 50 tys. to można sobie co najwyżej same materiały kupić 🙂