Dlaczego jedne substancje rozpuszczają się w wodzie, a inne nie?
Dlaczego jedne substancje rozpuszczają się w wodzie, a inne nie? Co decyduje o tym, że jedna substancja zmiesza się z wodą / rozpuści w wodzie, a inna się z wodą nie zmiesza?
5 Odpowiedzi
Wszystko zależy od budowy substancji – najlepiej rozpuszczają się atomy substancji krystalicznych takich jak chlorek sodu czy sacharoza.
Zasada w chemii jest taka: podobne rozpuszcza podobne. Woda ma budowę polarną (na atomie tlenu jest ładunek ujemny, na atomach wodoru dodatni), w związku z tym rozpuszczają się w niej te substancje, które również mają budowę polarną. Natomiast substancje, które nie mają budowy polarnej takie jak tłuszcze, nie rozpuszczają się w wodzie. Co więcej substancję, które mają budowę polarną tworzą z wodą wiązania wodorowe (łatwe do zerwania wiązania), które pomagają w rozpuszczaniu się substancji jednej w drugiej.
PS. do pierwszej odpowiedzi: atomy się nie rozpuszczają. Związki chemiczne się rozpuszczają, co polega na rozpadzie kryształu na jony.
W zasadzie to chyba cała podstawa programowa chemii opiera się na tym, żeby zrozumieć, ze wszystkie substancje sa zrobione z małych cząsteczek, które zachodzą ze sobą w rekację lub nie. Wszystko zależy od tego jakie mają właściwości poszczególne pierwiastki. Niezwykle przydatna wiedza. 😀
Niektóre substancje rozpuszczają się w wodzie, ponieważ są w niej rozpuszczalne. Oznacza to, że są one w stanie mieszać się z cząsteczkami wody i tworzyć roztwór. Inne substancje nie rozpuszczają się w wodzie, ponieważ są nierozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że nie są w stanie mieszać się z cząsteczkami wody i tworzyć roztworu.
Niektóre substancje rozpuszczają się w wodzie, ponieważ są polarne, czyli mają stronę dodatnią i ujemną. Woda jest również polarna, więc cząsteczki są przyciągane do siebie. Inne substancje nie rozpuszczają się w wodzie, ponieważ są niepolarne, co oznacza, że nie mają dodatniej lub ujemnej strony.