Jakie pierwiastki tworzą wodorotlenki?
Jakie pierwiastki tworzą wodorotlenki? Jak zbudowane są wodorotlenki? Co więcej potraficie powiedzieć na temat wodorotlenków? Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
4 Odpowiedzi
Wodorotlenki to związki chemiczne, zbudowane z kationu metalu oraz grupy funkcyjnej -OH (grupy wodorotlenkiem). Wodorotlenki mogą stworzyć wszystkie metale. Wiązanie występuje zawsze w takiej formie (M – metal, O – tlen, H – wodór)
M – O – H
A wzór ogólny zapisuje się jako:
M(OH)n
gdzie n oznacza liczbę grup OH przyczepionych do metalu.
W zależności od tego, jaki stopień utlenienia może osiągnąć metal, mogą one przyłączać różną liczbę grup OH. Np. Fe (Żelazo) może występować na II lub III stopniu utlenienia. Kiedy występuje na drugim, przyłącza dwie grupy OH, a kiedy jest na trzecim przyłącza trzy grupy OH:
Fe(OH)2 wodorotlenek żelaza II
Fe(OH)3 wodorotlenek żelaza III
Wodorotlenki metali mogą mieć właściwości zasadowe lub amfoteryczne (tzn. Mogą w zależności od warunków reagować jak kwas lub zasada). Przykładem wodorotlenku zasadowego, o mocnych właściwościach zasadowych, jest wodorotlenek sodu NaOH. Jest silnie żrący i niebezpieczny.
Przykładem wodorotlenku amfoterycznego jest wodorotlenek glinu. W kontakcie z silnym kwasem reaguje jak związek zasadowy. W kontakcie z silną zasadą reaguje jako związek kwasowy.
Chyba każdy metal może tworzyć wodorotlenki. A jeśli nie każdy metal, to prawie każdy.
Wodorotlenki powstają, gdy atom tlenu łączy się z atomem metalu. Najczęściej wodorotlenki powstają z metali z pierwszego rzędu układu okresowego, takich jak sód (Na), magnez (Mg) i wapń (Ca).
Wodorotlenki to związki zawierające jeden lub więcej atomów tlenu połączonych z atomem metalu. Najczęściej spotykane wodorotlenki to wodorotlenki sodu (NaOH), potasu (KOH), magnezu (Mg(OH)2) i wapnia (Ca(OH)2).