Czy biopsja boli? Czy biopsja jest bolesna?
Czy biopsja boli? Czy biopsja jest bolesna? Czy też nie ma się czego bać i nie będzie boleć? Czy mieliście robioną biopsję kiedykolwiek i czegokolwiek?
4 Odpowiedzi
To zależy, każdy ma inny próg bólu. Ja osobiście nie miałam biopsji, ale miał ją mój facet, akurat na języku. Oczywiście został psiknięty preparatem znieczulającym, wg niego proces pobierania czyli (wycinania) próbki specjalnymi nożycami był dla niego bardzo nieprzyjemny. Może nie jakoś wybitnie bolesny, ale czuł to.
Później przez parę dni, lekko go bolało i musiał uważać, ale w gruncie rzeczy daje się przeżyć. Wg niego bardziej bolesne było pobieranie, niż późniejsza rana po wycięciu.
Miałem kiedyś robioną biopsję, da się to wytrzymać. Zwłaszcza, że robią znieczulenie miejscowe. Natomiast to nie jest tak, że nic się nie czuje, bo ból jest. Zakładam, że ból będzie zależał również od tego skąd pobierają próbkę, ale nie ma się co bać. Lepiej pozwolić sobie ją zrobić i wiedzieć co wyjdzie w badaniach niż się martwić.
Potem trochę boli, miałem lekką ranę. Można wziąć środek przeciwbólowy, ale ja ogólnie na to nie brałem. Jeśli chodzi o te skuteczne środki, które czasami stosuje się po operacji, to można lekarza poprosić o Nimesil. Jest skuteczny i trzyma niemal 24h.
Nie boli. Nie można tego nazwać bólem, bardziej dyskomfort. Dostaniesz znieczulenie. Biopsja to jest najmniejszy problem, jeśli to jakaś poważna choroba.
Biopsja jest procedurą medyczną, podczas której pobiera się z ciała małą próbkę tkanki w celu jej zbadania. Tkanka jest zwykle badana pod mikroskopem w poszukiwaniu nieprawidłowych komórek.
Większość biopsji jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że podczas zabiegu pacjent będzie przytomny, ale nie będzie odczuwał bólu. Obszar, który ma zostać poddany biopsji, zostanie znieczulony za pomocą zastrzyku z lekiem. Podczas wprowadzania igły może być odczuwalne krótkie ukłucie, ale podczas zabiegu nie powinno się odczuwać żadnego bólu.
Po wykonaniu biopsji może być odczuwana pewna bolesność i zasinienie w miejscu biopsji. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można powrócić do normalnych zajęć.