Czym się różni pszczoła od osy?
Czym się różni pszczoła od osy? Jaka jest różnica między pszczołą a osą? Pszczoły są pożyteczne, a osy chyba nie za bardzo, prawda? Czym różnią się od siebie te owady?
4 Odpowiedzi
Różnią się wyglądem. Pszczoły są brązowo-żółte, a osy są żółto czarne i mają charakterystyczne wzory na odwłoku. Poza tym pszczoły mają „włoski”, a osy nie. Dodatkowo pszczoła może użyć żądła tylko raz, a potem ginie, z kolei osa może zaatakować wielokrotnie i nie umrze.
Pszczoły są pożyteczne, osy także, tylko każde robi co innego. Pszczoły zapylają rośliny i produkują miód, czy też wosk, albo propolis. Osy z kolei żywią się szkodnikami takimi jak mszyca, mącznik, czy gąsienice. Warto też zwrócić uwagę, że pomagają w pozbywaniu się padliny, zbierając do gniazda kawałki mięsa.
Osa jest większa od pszczoły i nie jest tak bardzo ważna dla ekosystemu jak pszczoła. To prawda że osy też są pożyteczne, ale jak ci osa zrobi gniazdo na strychu, czy gdzieś na podwórku, to nie złamiesz prawa, jeśli to gniazdo zlikwidujesz. Osy czy szerszenie mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka.
Osa ma bardziej wyraziste i bardziej odstraszające kolory. Jest też większa od pszczoły. Osy nie produkują miodu, tak jak pszczoły. Człowiek nie hoduje os, ale hoduje pszczoły.
Pszczoły i osy są obie owadami, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach.
Po pierwsze, pszczoły są zwykle grubsze i mają bardziej futrzaste ciało, podczas gdy osy są smukłe z gładką skórę.
Po drugie, pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem, podczas gdy osy są drapieżnikami i żywią się innymi owadami.
Wreszcie, pszczoły mogą użądlić tylko raz, a ich żądło pozostaje w skórze ofiary. Natomiast osy mogą użądlić wielokrotnie.