Jak przestawić się na zdrowe jedzenie?
W jaki sposób można przestawić się na zdrowe jedzenie? Ktoś z was przestawiał się na jedzenie zdrowo? Robiliście to stopniowo, czy od razu? Mam dość złe nawyki żywieniowe, jestem tego świadom i chcę to zmienić.
5 Odpowiedzi
Najlepiej jest zacząć od wyboru diety. Bo to ona ma być dla ciebie i musisz mieć chęć do tego żeby w niej wytrwać. Jest tak, że jak wybierzesz zdrową dietę, ale przy tym taką, która nie jest dostosowana do twoich preferencji, to pewnie po miesiącu, albo dwóch ją odstawisz.
Dobrze jest również poradzić się dietetyka, bo będzie on w stanie ułożyć odpowiednią dietę dla ciebie, odpowiednio zbilansowaną itp. Samemu jest trochę ciężej, co nie oznacza, że to niemożliwe. Tylko wtedy czeka cię więcej pracy, bo trzeba zdobyć sporo wiedzy i informacji o odżywianiu, a dopiero potem się przestawiać na zdrową żywność.
Nie robić niczego ekstremalnego. Jak z dnia na dzień zrobisz sobie jakaś restrykcyjną dietę, to tylko się zniechęcisz na długo do zdrowego jedzenia. Poszukaj jakieś 3 proste i pyszne przepisy zdrowe i zacznij je implementować. Zwróć większą uwagę na to, co kupujesz i zacznij rozglądac się za produktami świeżymi a nie przetworzonymi. Zamień intensywne sosy ze sztucznymi barwnikami na lekkie kremowe na bazie jogurtu. Powoli, bo z ekstremalnych zmian to mało komu udaje się coś na stałe zmienić.
Jeżeli chcesz przestawić się na zdrowe jedzenie to możesz to jak najbardziej robić stopniowo. Jedz więcej warzyw i owoców. Mniej mięsa, a szczególnie czerwonego. Do tego staraj się jak najrzadziej wybierać jedzenie wysoko przetworzone. Ponadto pij więcej wody.
Również uważam, że najlepiej takie przestawienie zrobić stopniowo. Nie tak od razu, na hurra. Masz polubić to zdrowe jedzenie. Nie może ono być dla Ciebie karą czy męczarnią. Warto czytać składy jedzenia. Im prostsze tym lepiej. Żeby było jak najmniej wyrazów, których nie rozumiesz 😉
Nasz organizm nie lubi drastycznych zmian. Często takie szybkie i natychmiastowe zmiany mogą zakończyć się nawet bólami głowy, złym ogólnym samopoczuciem czy wymiotami. I to często nas zniechęca do robienia czegokolwiek.
Wszystko warto wprowadzać powoli i dać sobie czas i przestrzeń na reakcje organizmu. Ja polecam sposób na wprowadzanie po jednej jakiejś istotnej zmianie co 2-3 tygodnie, powoli. Wtedy też zobaczysz czy to Ci pasuje, masz szanse też zaobserwować jak reaguje ciało. Czy daje Ci to siłę i radość.
Ja zaczęłam od porannych zmian. Piłam dużo kawy i to jeszcze słodzonej z mlekiem, niestety to nie najlepsze przyzwyczajenie. Postanowiłam zmienić ten nawyk i zaczęłam pić wodę z cytryną zaraz po przebudzeniu. Resztę mojego dnia zostało bez zmian, wykluczyłam tylko kawy. Pierwsze 2-3 dni były cięższe bo mój organizm wołał kawy i słodkiego, ale później było już dużo dużo lepiej. Małe zmiany czynią wielkie rzeczy.
Super jest też to, że zdrowsze nawyki pociągają za sobą kolejne. Bo kiedy przestałam pić te słodzone kawy to po pewnym czasie nie miałam już tak ochoty na słodkie i zauważyłam, że miałam też więcej energii w ciągu dnia, bo te kawy pobudzały mnie tylko na krótką chwilę, a później zjazd energetyczny i zero siły. Łatwiej mi było wprowadzać kolejne rzeczy. Później była zamiana ewentualnych przekąsek na zdrowsze zamienniki, czyli np. suszone owoce i warzywa zamiast chipsów czy orzeszków. Wprowadzanie owoców zamiast słodyczy. Coraz więcej warzyw w diecie i gotowanie w domu zamiast fast foodów. I nawet kiedy po jakimś czasie zjesz coś niezdrowego to Twój organizm na tyle się zmieni, że te produkty przestają smakować i nawet miałam coś takie- Jak ja mogłam to jeść ??? to jest takie słone i smakuje chemią. Zmienia się smak i odczucia. A Twój organizm się odwdzięczy piękną skórą, dużą ilością energii i radości.