Kto może zostać honorowym dawcą krwi?
Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Kto może oddawać krew? A kiedy nie można oddawać krwi? Jakie przywileje ma honorowy dawca krwi?
4 Odpowiedzi
Honorowymi dawcami mogą zostać osoby, które legitymują się dowodem osobistym i nie posiadają chorób przewlekłych, a także nie mają złych wyników krwi. Na przykład zbyt małej ilości żelaza. Na pewno trzeba wypełnić dokładnie i zgodnie z rzeczywistością kartę, którą podają i dotyczy ona stanu zdrowia, przyjmowanych leków, wizyt u dentysty, przebytych zabiegów i operacji. Należy również wymienić w jakich krajach przebywało się w ostatnim czasie. Trzeba również mieć odpowiednią wagę ciała.
Należy być także po lekkim śniadaniu. Dodatkowo należy oddać krew do badania, a potem przejść badania robione przez lekarza. To on ocenia, czy dana osoba może oddać krew.
Kiedy ja oddawałem krew, to dostałem książeczkę honorowego dawcy, gdzie wbijano pieczątki za każdym razem, kiedy byłem oddać. Przed pobraniem dostawałem wafelka i kawę, a na koniec paczkę czekolady i ewentualne zwolnienie ze szkoły bądź pracy. Jeśli stale się oddaje krew i przekroczy się odpowiednią liczbę litrów oddanej krwi to można:
dostać leki za darmo, ale pod warunkiem, że posiada się ubezpieczenie (leki, które może otrzymać muszą być w spisie przygotowanym przez ministra zdrowia na dany rok); można skorzystać z aptek i ZOZ poza kolejnością; w niektórych miastach można poruszać się za darmo komunikacją miejską.
Oczywiście otrzymuje się wtedy różne tytuły. Jednakże dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie z tym związanej.
Każdy może zostać honorowym dawcą o ile nie ma problemów ze zdrowiem, nie bierze leków, które nie pozwalają na oddawanie krwi. Muszą to być również osoby dorosłe, które posiadają dowód osobisty.
Przywileje są takie, jak napisał Dark Tempest, wyżej.
Ja jestem honorowym dawcą krwi od 5 lat. Świadomość, iż moje oddawanie krwi ratuje ludziom życie, daje mi ogromną satysfakcję.
Musisz być zdrowy – to jest idealny warunek. Jeśli masz zdrowy, masz dobre wyniki, jest super. A jak masz rzadką grupę krwi, np. 0 RH-, to już podwójnie dobrze. Ale każda grupa krwi jest mile widziana.
Mój tata jest dawcą od wielu lat i ja zostałem w zeszłym roku.
Dodatkową zaletą jest to, że jeśli coś złego dzieje się w twoim organizmie, to wyniki krwi po oddaniu mogą to pokazać. Więc to jest też od razu regularna kontrola stanu twojego zdrowia.