Czym grozi niskie ciśnienie?
Czym grozi niskie ciśnienie w organizmie? Co może spowodować zbyt niskie ciśnienie? Czy przez niskie ciśnienie można umrzeć?
Czy niskie ciśnienie zagraża życiu? Co jest dobre na niskie ciśnienie?
Jakie jest niskie ciśnienie? Czy 100×60 to już niskie ciśnienie?
Jakie leki bierze się na niskie ciśnienie?
5 Odpowiedzi
Zazwyczaj niskie ciśnienie nie jest groźne. O wiele gorzej jest mieć wysokie ciśnienie. Jeśli jednak przez niskie ciśnienie dochodzi do omdleń, częstych mroczków przed oczami, duszności, wysokiego pulsu i uczucia przyspieszonego bicia serca należy skonsultować się z lekarzem.
Prawidłowe ciśnienie krwi u kobiety to 90-139/60-89 mmHg, zaś u mężczyzny to 100-139/70-89 mmHg. Najbardziej optymalne ciśnienie to 120/80 mmHg.
Niskie ciśnienie najcześciej nie zagraża życiu, chyba, że w jego wyniku dojdzie do omdlenia, co może spowodować nieszczęśliwy wypadek (np. upadek z wysokich schodów).
Osoby mające niskie ciśnienie często jednak skarżą się na drobne dolegliwości, takie jak wiecznie marznące dłonie i stopy, poczucie osłabienia i zimna, mroczki przed oczami, duszność, zasłabnięcia, brak sił czy właśnie omdlenia.
Gdy ciśnienie jest skrajnie niskie (mniejsze niż 100 na 60), może to być niebezpieczne dla organizmu. Może dojść do niedotlenienia mózgu bądź innych organów w ciele. Niedotlenienie zaś może prowadzić do uszkodzenia organów – albo od razu, albo po jakimś czasie, gdy niedotlenienie występuje stopniowo.
Można też umrzeć od niskiego ciśnienia, ale musi być ono naprawdę niskie. Na pewno śmiertelne jest 50/20 – wtedy to już praktycznie nie jest mierzalne. Ale jeśli np. masz 80/40 – to też wymaga wizyty u lekarza i zadziałania z tematem.
Jeśli masz bardzo niskie ciśnienie i akurat nie możesz iść do lekarza, można napić się kawy. To chwilowo może pomóc.
Zarówno za niskie, jak i za wysokie ciśnienie jest groźne.
Udar niedokrwienny mózgu może wynikać właśnie ze zbyt niskiego ciśnienia.
Krew rozprowadza tlen i składniki odżywcze w organizmie. Gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie (krew płynie zbyt wolno), tlen może być zbyt wolno rozprowadzany i może dojść do uszkodzenia tkanek bądź narządów. Konsekwencją może być np. udar niedokrwienny mózgu. Może on skutkować np. paraliżem części lub całego ciała, zaburzeniami mowy, wzroku, słuchu.