Czym grozi picie alkoholu po zawale serca?
Czym grozi picie alkoholu po zawale serca? Czy picie alkoholu po zawale serca jest niebezpieczne? Czy jak miało się robiony stent, można pić alkohol? Czy alkohol szkodzi na serce?
5 Odpowiedzi
Alkohol zawiera w sobie wiele substancji trujących więc szkodzi na cały organizm a w tym na serce. Jeszcze bardziej szkodzi wątrobie, która nie potrafi sobie poradzić z taką ilością toksyn.
Po zawale serca alkohol grozi kolejnym zawałem i w rezultacie śmiercią.
Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje, że serce musi przepompować więcej krwi i ma większy wysiłek.
Ale z racji tego, że jest to wysiłek związany z zatruciem organizmu alkoholem (tak się to fachowo nazywa, gdy się opijesz – zatrucie organizmu alkoholem), to nie jest to zdrowe dla twojego organizmu i serca, tylko pogarsza jego stan, gdyż komórki nie są odpowiednio dotlenione.
Dlatego po zawale przez kilka tygodni nie wolno pić, a później, po rehabilitacji i powrocie do zdrowia – co najwyżej bardzo małe ilości alkoholu.
Mój tata był zawałowcem i kilka lat po zawale przesadził na spotkaniu ze znajomym z alkoholem i już rano się nie obudził. Mama od tamtej pory żyje na antydepresantach.
Alkohol po zawale grozi tym, że dostaniesz po łbie od swojej żony lub dzieci. Albo od jednych lub drugich. Po zawale tylko symboliczne ilości do towarzystwa – żadnego upijania się. Nie ma żartów z alkoholem.
Picie alkoholu po zawale serca wiąże się z kilkoma potencjalnymi zagrożeniami.
1. Zwiększone ryzyko kolejnego zawału: alkohol, szczególnie spożywany w dużych ilościach, może zwiększyć ciśnienie krwi, co z kolei może prowadzić do kolejnego zawału serca.
2. Interakcje z lekami: alkohol może wchodzić w interakcje z lekami przepisanymi po zawale, zmieniając ich skuteczność lub powodując nieprzewidziane skutki uboczne.
3. Niewydolność serca: nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do kardiomiopatii alkoholowej, stanu, w którym mięsień serca jest uszkodzony i nie jest w stanie efektywnie pompować krwi.
4. Zakrzepica i arytmia: alkohol może zwiększyć ryzyko powstania zakrzepów krwi, co może prowadzić do udaru. Może również prowadzić do arytmii, nieregularnego rytmu serca, który jest czynnikiem ryzyka dla zawału serca.
5. Nadwaga i otyłość: alkohol jest bogaty w kalorie i może przyczyniać się do przyrostu masy ciała, co jest dodatkowym obciążeniem dla serca.