Czy charakter jest dziedziczny?
Czy charakter jest dziedziczny? Czy charakter dziedziczymy w genach? Czy geny mają wpływ na charakter człowieka? Czy jeśli dziedziczymy charakter, to całkiem, czy tylko jakieś cechy charakteru?
6 Odpowiedzi
Według badaczy z Uniwersytety w Edynburgu geny odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu się charakteru. Badania zostały przeprowadzone na ośmiuset bliźniakach i wykazały, że geny były bardziej istotne niż osobiste doświadczenia w kształtowaniu charakteru. Geny mogą wpływać na: umiejętność samokontroli, podejmowanie decyzji, chęć nawiązywania relacji społecznych, umiejętność uczenia się, wytrwałość w nim, czy chęć do samorozwoju. Więcej informacji o tym można znaleźć w artykule na science daily „Character traits determined genetically? Genes may hold the key to a life of success, study suggests.”
Z mojego doświadczenia okazuje się, że z wiekiem stajemy się podobni do rodziców, ale tylko jak spędzamy z nimi dużo czasu. Ale nie zawsze tak jest. Znam matkę, która ma trójkę dzieci i każde z tych dzieci ma inne usposobienie.
Kluczowe jest wychowanie dziecka. Dzieci wychowane w stabilnym środowisku rodzinnym znacznie lepiej sobie radzą, niż dzieci z rodzin patologicznych.
Te badania z Genewy, o których pisze się powyżej, nie są w pełni wiarygodne, ponieważ nie robiono z dziećmi wszystkiego, co się dzieje z dziećmi w realnym świecie. Nie znęcano się nad nimi psychicznie, fizycznie. Nie narażano na jakieś bardzo negatywne bodźce.
Kluczowe jest to, jakie wzorce ma dziecko od pierwszych miesięcy życia oraz w jakich warunkach żyje. Geny to jest sprawa drugorzędna.
Gdy człowiek się rodzi, jest kartką papieru, która jest zapisywana przez opiekunów tego dziecka, wychowawców, rówieśników.
Około 50% rodziców nie ma kompetencji, aby być rodzicami.
Zobaczcie, jakie są procedury, gdy chce się adoptować dziecko. Musi być przestrzeń, muszą być zarobki, muszą być badania. A jak sobie ktoś po prostu robi dziecko, nie ma żadnej kontroli.
Nie macie pojęcia, w jakich warunkach czasem wychowują się dzieci i co rodzicie potrafią do nich mówić i jak się przy nich zachowywać. To wszystko potem przechodzi na życie dorosłej.
Niemal każdy pacjent na psychoterapii w pewnym momencie psychoterapii wraca do dzieciństwa jako źródła problemów w życiu dorosłym.
Dzieci są często jak ich rodzice nie dlatego, że to odziedziczyły, lecz dlatego, że absorbowały wzorce zachowania i sposób postępowania od swoich rodziców.
Wygląd fizyczny człowieka jest w dużej mierze determinowany przez nasze geny. Ale cechy charakteru, takie jak osobowość, są bardziej złożone i mogą być kształtowane zarówno przez czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Geny na pewno mają jakiś wpływ, ale wychowanie będzie miało większy wpływ.
Dowodem na to są religie.
Wychowaj człowieka w religii katolickiej, nie daj mu dostępu do rozwoju (uczenia się) i całe życie będzie katolikiem (w ramach samorozwoju i uczenia się z czasem zrozumie, czym są religie i zostanie ateistą).
Tak samo z muzułmaninem – wychowaj człowieka na muzułmanina i już całe życie będzie muzułmaninem (wykluczając jednostki chcące wiedzy i samorozwoju).
Nieważne, jakie kto ma geny, każdego możesz wychować na katolika, muzułmanina, buddystę, terrorystę.
Kluczowe jest wychowanie i wpływ otoczenia na dziecko.
Jeśli nauczysz dziecko od małego, żeby kraść i to jest dobry sposób na szybki zarobek, wyrośnie na złodzieja. I ciężko z tego wyjść.
Jeśli zarazisz dziecko pasją do muzyki w najmłodszych latach, może ona zostać na całe życie (o ile nie wypalisz dziecka).