Czy grzyby są cudzożywne? Czy samożywne?
Czy grzyby są cudzożywne? Czy też grzyby są samożywne? Do jakiej grupy zaliczamy grzyby? Chyba cudzożywne, prawda? A jeśli tak, to dlaczego?
5 Odpowiedzi
Grzyby są wyłącznie cudzożywne. Nie ma samożywnych grzybów.
Inaczej mówiąc, są heterotroficzne. Odżywiają się one, wydzielając do środowiska enzymy trawienne. Enzymy trawienne trawią miejsca, w których zostały wydzielone, następnie grzyby wchłaniają strawione substancje pokarmowe.
Substancje te mogą one pochodzić z martwej materii organicznej (wtedy grzyb jest saprofitem) lub z tkanek innego żywego organizmu (wtedy grzyb jest pasożytem).
Warto dodać, że grzyby to nie tylko maślaki czy kurki. Świat grzybów jest przeolbrzymi.
Rzadko słyszymy o tym, że trufle to grzyby (mikoryzowe). Albo że istnieją grzyby przyczyniające się do wymierania płazów – Batrachochytrium dendrobatidis.
Mamy etż owadobójcze maczużniki.
Pleśń, którą czasem możemy zaobserwować w domu na produktach spożywczych, to także grzyby. Nie tylko na produktach spożywczych – od pleśni też butwieją drzewa.
Grzyby są cudzożywne. Mniej szkodliwe, bardziej pożyteczne są saprofity. Bardziej szkodliwe – pasożyty.
Drożdże też zaliczamy do grzybów.
Grzyby nie są samożywne, są cudzożywne. Nie istnieją samożywne grzyby.
Grzyby są cudzożywne, czyli heterotroficzne. Odżywiają się one poprzez wydzielanie do środowiska enzymów trawiennych i wchłanianie substancji pokarmowych strawionych poza komórkami grzyba.
Saprofity żywią się martwą materią organiczną, zaś pasożyty doczepiają się do organizmów żywych.
Saprofitami są drożdże czy grzyby kapeluszowe, które zbieramy w lesie. Pleśniaki i pędziaki to też saprofity.