Jaką funkcję pełni tkanka łączna? Budowa, cechy, rodzaje
Jaką funkcję pełni tkanka łączna? Jakie są rodzaje tkanki łącznej? Jakie cechy ma tkanka łączna? Jaka jest budowa tkanki łącznej?
4 Odpowiedzi
Istnieje sześć rodzajów tkanki łącznej; są to:
- tkanka łączna zbita (zwana również tkanką łączną włóknistą zbitą),
- tkanka łączna zarodkowa (zwana również mezenchymą oraz tkanką mezenchymatyczną),
- tkanka łączna tłuszczowa,
- tkanka łączna galaretowata,
- tkanka łączna siateczkowata,
- tkanka łączna wiotka.
Komórki tkanki łącznej zbudowane są z: histocytów, fibroblastów, plazmocytów, komórek tucznych oraz komórek napływowych. Substancja międzykomórkowa składa się z kolei z białkowych elementów włóknistych oraz z substancji podstawowej. Elementy włókniste spełniają na ogół funkcję mechaniczną substancji międzykomórkowej.
Zadaniami tkanki łącznej są: spajanie różnych typów tkanek zapewnianie podpory narządom oraz ochranianie wrażliwych części organizmu.
Tkanka łączna to m.in. tkanka tłuszczowa, krew (tak, krew to tkanka łączna), tkanka kostna, tkanka chrzęstna.
Tkanka łączna właściwa transportuje produkty metabolizmu i składniki odżywcze. W poprzedniej wypowiedzi opisano właśnie rodzaje tkanki łącznej właściwej.
Tkanka chrzęstna i kostna to tkanka łączna szkieletowa.
Tkanka łączna jest jedną z wielu tkanek w organizmie człowieka. Jej zadaniem, wg samej nazwy tej tkanki, jest łączenie innych tkanek. A także ochrona i stabilizacja narządów w organizmie. Tak jak wspomniano, tkanka łączna może mieć różne postacie (struktury).
Jeśli krew to tkanka łączna, to na pewno tkanka łączna pełni też funkcję dostarczania tlenu do narządów. A jeśli tłuszcz to też tkanka łączna, to gromadzi zapasy w naszym organizmie.