Jak przekonać dziecko do jedzenia chleba?
Jak przekonać dziecko do jedzenia chleba? Moje dziecko nie chce jeść chleba. Miałyście może taki problem? Że dziecko nie chciało jeść chleba i tylko górę kanapki wyjadało?
6 Odpowiedzi
Może robić jakieś ciekawe, kolorowe kanapki też takie gdzie będzie pasta? Pastę będzie raczej ciężko zjeść bez chleba 😉
W sumie powiedziałbym, ze to dobrze, bo obecnie produkowane chleby, nawet w niewielkich piekarniach są pełne polepszaczy smaku, albo innych chemicznych środków, które powodują, że „chlebek ładnie rośnie”. Dodatkowo zboża przyczyniają się do otyłości, bo rozkładają się na glukozę, a to cukier, który tuczy. Nie jest tajemnicą, że obecnie problem otyłości u dzieci, to duży problem.
Może dziecko chętniej jadłoby chleb, gdyby ten był pieczony w domu? Bo w zasadzie jak ja pamiętam z wczesnego dzieciństwa (początek lat 90s), to chleb miał wtedy jeszcze inny smak. Chętnie się go jadło, teraz jak wziąłem kilka różnych chlebów do ust, to jakbym jakieś trociny jadł. Dlatego czasem sam piekę chleb w domu, ale jest on ryżowy.
Spróbuj różne chleby. Co chleb to inny smak. Może dany chleb dziecku nie smakuje, ale inny będzie smakować.
To też zależy, czy to kwestia psychologiczna, czy anatomiczna. Jesli twoje dziecko nie chce jeść tylko chleba, ale większość innych rzeczy chętnie je, może ma nietolerancję glutenu i organizm mu to podpowiada. Zrób dziecku testy. Warto zrobić to od najmłodszych lat. Albo może wyczuwa własnie jakiś syf w chlebie, tak jak ktoś napisał wyżej.
Jeśli zaś dziecko prawie nic nie chce jeść, może to wynikać z patologicznego środowiska w domu. Ja tak miałem w dzieciństwie, że rodzicie ciągle się awanturowali, bili, poniżali (przy mnie) i byłem bardzo znerwicowanym dzieckiem. Większość rzeczy mi nie smakowała, bardzo wybrzydzałem. Zrozumiałem swoje problemy dopiero, gdy dorosłem i sam trochę zainteresowałem się psychologią.
Mój syn tak miał, że nie cierpiał żadnych sałatek itd., ale jak zrobił w szkole na zajęciach sałatkę, to nagle bardzo polubił i zaczął jeść w domu.
I zrozumieliśmy, że trzeba dziecku dać uczestniczyć w tym, jak powstaje danie i wtedy jest bardziej chętne, aby to zjeść. Ale badania na wszelkie nietolerancje to standard i powinno się robić każdemu dziecku moim zdaniem. To tylko pobranie bardzo niewielkiej próbki krwi i to wszystko.
Dziecko naśladuje – musi widzieć, że ty też jesz chleb. Ponadto, być może dziecko jest ciągle najedzone bardziej intensywnymi w smaku pokarmami – trzeba takie pokarmy wtedy ograniczyć.
Należy zapewnić dziecku atrakcyjny wygląd chleba. Upiec własny chleb lub wybrać chleb o różnych kształtach i kolorach w sklepie. Możesz również udekorować chleb za pomocą różnych rodzajów nasion, jak np. słonecznik, dynia lub mak.
Możesz stworzyć interesujące danie z chlebem, takie jak tosty, kanapki, sałatki lub tartaletki. Nie tylko można skorzystać z różnych przepisów, ale także dodać różne dodatki, takie jak warzywa, owoce lub sosy, aby uczynić ten posiłek bardziej smacznym i zachęcającym.
Warto zachęcić dziecko do wykorzystania wyobraźni tworząc danie z chleba. Pozwól dziecku wybrać składniki i spraw, aby samo je przygotowało. W ten sposób dziecko będzie miało większą motywację do jedzenia chleba.
Ostatnim krokiem jest upewnienie się, że dziecko zrozumiało, jak ważne jest jedzenie chleba dla jego zdrowia.