Czy lęk separacyjny u psa mija?
Czy lęk separacyjny u psa mija? Czy lęk separacyjny u psa trzeba leczyć? Czy ktoś z was ma pupila, który cierpi na lęk separacyjny?
4 Odpowiedzi
Tak, można wyleczyć lęk separacyjny u psa. A nawet trzeba to zrobić. Trzeba trenować z psem i ustalić pewne zasady z nim. Jedną z nich jest koniec ze spaniem w jednym łóżku. Poza tym nie wolno psu pozwalać na wszystko. Trzeba wyraźnie oddzielić psu czas na zabawę i odpoczynek. Super pomysłem jest stworzenie psu takiego bezpiecznego miejsca, gdzie będzie spędzać czas, jak nas nie będzie. Najlepiej odgrodzić psu pewną przestrzeń. Dobrym wyjściem jest klatka kennelowa. Jeśli objawy lęku separacyjnego są bardzo dokuczliwe to polecam wybrać się z psem do behawiorysty.
Lęk separacyjny u psa wynika z nieprawidłowego postępowania właściciela wobec psa. Pies nie rodzi się z lękiem separacyjnym, tak samo jak dziecko nie rodzi się w wadami charakteru. Wszystko, co rodzic robi wobec dziecka i otoczenie robi wobec dziecka, odbija się w jego zachowaniu i dalszym życiu.
Analogiczna sytuacja jest z psem – właściciel (który jest niejako dla psa jak rodzic) musi wiedzieć, jak postępować wobec psa, jak się zachowywać w jego obecności. Kiedy go nagradzać, kiedy karmić, kiedy okazywać czułość, kiedy go ignorować.
To wszystko jest bardzo ważne.
Jedne razy będą miały większą skłonność do pewnych zachowań, niż inne rasy (czynnik genetyczny), ale geny stanowią tutaj mniejszy problem.
Lęk separacyjny nie jest wrodzonym zachowaniem u psa i wywołuje go człowiek. Musisz wyeliminować z twojej relacji z psem zachowania, które powodują u niego lęk separacyjny.
Gdy jesteś w domu, nie traktuj go jak dziecko – nie noś ciągle na rękach, nie pozwalaj ciągle mu siedzieć na kolanach.
Pies ma umysł jak 2-letnie dziecko, ale to nie znaczy, że z psem tak postępujemy.
Nie pozwalaj psu na dominowanie nad Tobą. Nie dokarmiaj go swoim jedzeniem, gdy Ty coś jesz (po pierwsze źle to wpływa na zachowanie psa, po drugie na jego układ pokarmowy – pies nie może jeść przypraw).
Znam dwie osoby, które mają Yorkshire Terriery i dają im swoje jedzenie – rosół, przyprawione mięso. Nie mają pojęcia, jak ogromną krzywdę robią swoim psom.
Jak masz psa, kup sobie książkę na temat tego, jak go wychować, szkolić, postępować z nim. Bez takiej wiedzy będziesz mieć ciągle problemy z psem.
Lęk separacyjny u psów może ustąpić, ale wymaga to zazwyczaj odpowiedniego treningu i cierpliwości.
W celu złagodzenia objawów lęku separacyjnego, właściciel psa może potrzebować pomocy profesjonalnego behawiorysty zwierzęcego.
W niektórych przypadkach, jeżeli lęk jest bardzo silny, może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego.
Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pies jest inny i to, co działa na jednym, może nie działać na innym. Dlatego też, zawsze należy dostosować terapię do indywidualnych potrzeb psa.
Dokładnie tak. Wszelkie problemy behawioralne u psów czy nawet u dzieci nie biorą się z powietrza, tylko z interakcji z opiekunami – rodzicami lub innymi opiekunami.