Na jakie pytania odpowiada przymiotnik?
Na jakie pytania odpowiada przymiotnik? Czy będzie w stanie napisać, na jakie pytania odpowiada przymiotnik i podać jakieś przykłady zastosowania przymiotnika?
7 Odpowiedzi
To ja jeszcze dodam że przymiotnik tworzy się na 3 sposoby:
- poprzez dodanie do podstawy słowotwórczej przyrostka:
- –ski, -owy, -ny, np. podgórski, przydomowy, naprzemienny – są to przymiotniki utworzone od wyrażeń przyimkowych;
- -owski, – cki, np. pezetpeerowski, chadecki, endecki – są to przymiotniki utworzone od skrótowców;
- -ny, -liwy, -iwy, -alny, -ły, np. znany, zjadliwy, poczciwy, powtarzalny – przymiotniki odczasownikowe;
- -awy, -utki, -uteńki, -uśki, -sieńki, -eńki, np. niebieskawy, czarniutki, żółciuśki, czerwoniuteńki, maluteńki – są to przymiotniki odprzymiotnikowe;
- -owy, -ny, -any, -ski, -isty, -i, -y, np. domowy, bokserski, szklany, ziarnisty, bociani, szczurzy – są to przymiotniki odrzeczownikowe;
- -ejszy, -ny, -eczny, -owy, np. dzisiejszy, ranny, dostateczny, dwudniowy – są to przymiotniki odprzysłówkowe;
- poprzez połączenie dwu lub więcej podstaw słowotwórczych interfiksem -o- i dodanie do ostatniego członu przyrostka -ski lub -ny (-ni), np. biało-czerwono-niebieski, lewostronny, piętnastoletni, prawdomówny, noworoczny, czcigodny są to przymiotniki złożone.
- poprzez dodanie do podstawy słowotwórczej przedrostka przy-,prze-, , pod-, nad-, oraz formantu przyrostkowego -ony, -ny, -iwy, -wy, np. nadwrażliwy, przewrażliwiony, przymilny, podgorączkowy – są to tak zwane przymiotniki odprzymiotnikowe;
I tak jak wyżej opisano, przymiotnik odpowiada na pytania jaki jaka jakie.
Przymiotnik odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie?
Nie mylić z przysłówkiem, który odpowiada na pytanie: jak?
Przykładem pytania o przymiotnik może być: „Jaki kolor ma Twoja nowa sukienka?” i odpowiedź: „Moja nowa sukienka ma niebieski kolor”, gdzie „niebieski” jest przymiotnikiem, o który pytamy.
Na jakie pytania odpowiada przymiotnik? Odpowiada on na pytania: jaki, jaka, jakie. Przykłady zastosowania przymiotnika w zdaniach:
- Jaki kolor ma twój samochód?
- Jakie miasta w Polsce są największe?
- Jaka roślina kwitnie w maju?
Warto jeszcze dodać oprócz tego, na jakie pytania odpowiada przymiotnik, że aby wyraz mógł być zaliczony do przymiotników, musi:
- dostarczać dodatkowej, szczegółowej informacji o rzeczowniku, którego ten przymiotnik dotyczy;
- nazywać (wyrażać, określić) pewną cechę lub właściwość jakościową bądź relacyjną przedmiotów, osób, roślin, zwierząt, zjawisk czy też pojęć abstrakcyjnych.
To bardzo proste, przymiotnik odpowiada na pytania jaki, jaka oraz jakie. Przykłady przymiotników: nieśmiały, silny, piękna, wielkie, dojrzałe, romantyczny, delikatny, odważny, oszczędny.
Język polski ma bardzo dużo przypadków i jest dość mocno skomplikowany, jest to jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Nie dziwię się, że trzeba sprawdzać reguły gramatyczne w internecie.
W szkole teraz uczą (kiedyś tak nie uczyli, a przynajmniej nie mnie), że przymiotnik odpowiada nie tylko na pytania jaki, jak, jakie, ale też:
czyj?, czyja?, czyje?
oraz
który?, która?, które?