Domowe sposoby na gorączkę – jak zbić gorączkę?
Jakie znacie domowe metody na to, aby pozbyć się gorączki? Jak zbić gorączkę domowymi metodami? Czy to nie jest ryzykowne, aby za pomocą domowych metod próbować zbić gorączkę?
7 Odpowiedzi
Domowymi sposobami na gorączkę są oczywiście zioła.
Można zastosować napary z ziół: kwiat lipy, malina (liście i owoce), czarny bez i kwiat wiązówki. Łyżkę wybranych ziół należy zalać szklanką wrzącej wody, po około 10 minutach odcedzić i od razu wypić. Zaraz po wypiciu naparu najlepiej położyć się pod kołdrę i wypocić to.
Oprócz naparów można robić także odwary z ziół. Najlepsze zioła na odwary na gorączkę to: kwiaty bzu, bratki, owoce maliny, dzika róża, pączki topoli, owoce berberysu, kwiaty słonecznika i kora wierzbowa. Aby przygotować odwar należy łyżkę wybranych ziół wsypać do garnuszka z 250 l zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować jeszcze około 5 minut. Odcedzić, wypić od razu i położyć się pod kołderkę.
Najlepiej schłodzić ciało. Lekko przewietrzyć pokój czy też wziąć letni prysznic, ważne, aby nie był zimny tylko letni.
Domowymi sposobami na gorączkę są:
- wzięcie „chłodnej” kąpieli, gdzie woda byłaby o około 1 stopień niż aktualna temperatura ciała
- okład z mokrego ręcznika na czoło lub kark
- picie dużej ilości wody, która ułatwi organizmowi pocenie się i tym samym schładzanie ciała
Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, to rzeczywiście warto ją schłodzić, ale jesli nie sięga więcej niż 38 stopni, to warto pozwolić organizmowi się wybronić i pozabijac zarazki. To jest automatyczny sysem obronny więc można pozwolić na to organizmowi. Ja w stanach zapalnych stosuję węgiel aktywny. Jest bardzo dobry na oczyszczanie organizmu.
Takie leki jak Apap czy febrisan są dość bezpieczne na gorączkę i nie ma powodu do obaw, aby je brać.
Można też się porządnie wypocić pod kołdrą i przebierać co jakiś czas. I w tym czasie pić dużo ciepłych płynów. Najlepiej z jakimiś sokami z witaminami.
Gorączka to często symptom odpowiedzi organizmu na infekcję i choć może być nieprzyjemna, zwykle nie jest powodem do niepokoju. Poniżej przedstawiam kilka domowych sposobów na obniżenie gorączki:
1. Pij dużo płynów: nawadnianie jest kluczowe podczas gorączki. Woda, rosół czy herbaty ziołowe pomogą nawodnić organizm i ochłodzić go od środka.
2. Odpoczywaj: organizm potrzebuje energii do walki z infekcją, dlatego ważne jest, aby położyć się i odpocząć.
3. Stosuj zimne okłady: możesz przyłożyć wilgotny ręcznik z zimną wodą do czoła lub kąpać się w letniej wodzie.
4. Ubieraj się lekko: noszenie lekkiej odzieży pomoże zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się ciała.
Pamiętaj, że te metody są odpowiednie dla dorosłych i dzieci powyżej 3 miesięcy. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, jest bardzo wysoka lub towarzyszą jej inne poważne symptomy, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Jedz lekkostrawne posiłki. Lekkostrawne jedzenie może pomóc organizmowi skupić się na walce z infekcją zamiast trawić ciężkie posiłki.
Używaj leków przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty. Jeśli gorączka jest bardzo wysoka lub powoduje dyskomfort, można rozważyć stosowanie leków przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. To jest praktycznie domowy sposób w dzisiejszych czasach.