Kto nie może prowadzić działalności gospodarczej?
Kto nie może prowadzić działalności gospodarczej? Które osoby fizyczne nie mogą prowadzić działalności gospodarczej? Czy osoba chora psychicznie może prowadzić działalność gospodarczą? Czy strażak, policjant czy prokurator może prowadzić dodatkową działalność gospodarczą? Czy emeryt lub rencista może prowadzić działalność gospodarczą?
2 Odpowiedzi
Jeśli osoba chora psychicznie jest niezdolna do pracy wskutek swojej choroby, nie może ona prowadzić działalności gospodarczej. W przypadku, gdy działalność została przez nią założona podczas zdolności do pracy:
przedsiębiorca ma obowiązek powstrzymania się od wykonywania zarobkowej działalności gospodarczej, pod rygorem utraty prawa do zasiłku chorobowego.
Funkcjonariusz policji potrzebuje pisemnej zgody przełożonego, aby móc poza służbą podejmować dodatkową działalność zarobkową. W dodatku czynności i zajęcia podejmowane przez tego funkcjonariusza nie mogą być sprzeczne z obowiązkami wynikającymi z ustawy oraz nie mogą podważać zaufania do policji. To samo tyczy się strażaka – z tą różnicą, że on nie może swoim dodatkowym zajęciem podważać zaufania do straży pożarnej. Prokurator z kolei nie może w ogóle prowadzić działalności gospodarczej, ale oprócz tego:
Prokuratorowi nie wolno także podejmować innego zajęcia ani sposobu zarobkowania, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków prokuratora, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu prokuratora.
Co do rencisty – poza czysto zdrowotnymi przeciwwskazaniami, nie ma żadnych innych przeciwwskazań do tego, by emeryt lub rencista założył własną działalność gospodarczą.
Działalności gospodarczej z pewnością nie mogą prowadzić osoby ubezwłasnowolnione, osoby skazane prawomocnym wyrokiem, osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe oraz osoby niepełnoletnie.
Mój wujek jest prokuratorem i nie może prowadzić działalności. Mój tata chciał go wciągnąć w jakiś biznes, ale nie wolno mu było.