Czy latem słońce jest wyżej?
Czy latem słońce jest wyżej? Czy latem słońce znajduje się wyżej na horyzoncie, niż zimą, wiosną i jesienią? A jeśli tak, to czy tak jest na całej kuli ziemskiej?
6 Odpowiedzi
Owszem, latem jest wyżej. Nie oznacza to więc, że na Ziemi jest cieplej, ponieważ Słońce znajduje się bliżej niej. I tak, jest tak na całej kuli ziemskiej.
Słońce jest latem wyżej. Lato jest na półkuli północnej od czerwca do września. Na południowej od grudnia do marca.
Gdy słońce jest wyżej, jest większe naświetlenie. Dlatego kwitną rośliny, rosną owoce i warzywa, jest cieplej.
Oprócz tego, słońce jest tym wyżej, im bliżej jest się równika. Najniżej jest na biegunach.
Na tym filmie jest w bardzo ciekawy sposób objaśnione, jak wygląda ruch ziemi:
Ziemia nie tylko krąży wokół słońca, ale też zmienia się jej nachylenie. Raz jest bardziej nachylona od północy, raz od południa. Ma to związek z polem magnetycznym słońca i ziemi.
Latem słońce jest wyżej.
Latem północny koniec osi Ziemi jest skierowany w stronę Słońca (nie dokładnie w samo Słońce, ale w jego kierunku). Gdy tak się dzieje, wtedy Słońce znajduje się wyżej na horyzoncie, a jego światło jest bardziej intensywne (dlatego trzeba używać kremów z filtrem UV, jeśli więcej czasu spędzamy w słońcu). Dni są dłuższe, Ziemia robi się na tym obszarze bardziej nagrzana. Dotyczy to półkuli północnej oczywiście. Czyli Europy, Ameryki Północnej i Większości Azji.
Latem słońce jest wyżej i przez to, że jest mniejszy kąt padania, szybciej wszystko schnie. Gdy długo nie pada, jest gorąco i jest susza.
Więc miejsc jest naświetlonych, ponieważ obiekty rzucają mniejsze cienie.
Tak, latem Słońce znajduje się wyżej na niebie w porównaniu do innych pór roku. Wysokość Słońca na niebie oraz długość dnia zmieniają się w ciągu roku ze względu na nachylenie osi Ziemi i jej ruch orbitalny wokół Słońca.
Podczas przesilenia letniego, które w półkuli północnej przypada około 21 czerwca, Słońce osiąga najwyższy punkt na niebie w ciągu roku. Oznacza to, że promienie słoneczne padają bardziej pionowo niż w innych porach roku, co sprawia, że dni są dłuższe, a noce krótsze. Dodatkowo, intensywniejsze naświetlanie powierzchni ziemi sprawia, że temperatury są wyższe.
W półkuli południowej sytuacja jest odwrotna – przesilenie letnie przypada tam około 21 grudnia, i to wtedy Słońce osiąga najwyższy punkt na niebie dla tej półkuli.
Warto dodać, że w równonoc, która ma miejsce dwa razy do roku (około 21 marca i 23 września), dzień i noc mają niemal równą długość na całym świecie. W tych dniach Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie, a promienie słoneczne padają na równik pod kątem prostym.
Podsumowując, tak, latem Słońce jest wyżej na niebie, co przyczynia się do wyższych temperatur i dłuższych dni.