Afazja – przyczyny, objawy, leczenie
Czy ktoś z was cierpi na afazję w jakiejkolwiek postaci? Albo ktoś z waszej rodziny cierpi? Podobno Bruce Willis teraz to ma. U niego to się objawia problemami z mową.
Czy afazję da się wyleczyć? Skąd bierze się afazja? Jak wyleczyć afazję? Na czym dokładnie polega afazja? Co może być przyczyną utraty mowy?
3 Odpowiedzi
Osobiście nie cierpię na afazję. Nie mam też wśród bliskich ani jednej osoby cierpiącej na tę chorobę. Słyszałam jednakże, że choruje na nią Bruce Willis i wiem, na czym ona polega, jakie są jej przyczyny itd. Afazja spowodowana jest uszkodzeniami struktur należących do ośrodkowego układu nerwowego, podczas gdy aparat ruchowy mowy w dalszym ciągu funkcjonuje w pełni prawidłowo. W większości przypadków afazja spowodowana jest udarem mózgu, aczkolwiek może być spowodowana również przez uraz głowy, neuroinfekcja (np. opryszczkowe zapalenie mózgu), choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera), guzy mózgu, miażdżycę naczyń tętniczych doprowadzających krew do mózgowia, a także (choć rzadko) padaczkę. Istnieją ogólnie różne rodzaje afazji i są to:
- afazja ruchowa (polegająca na utracie zdolności mówienia),
- afazja czuciowa (polegająca na tym, że chory sam może mówić, ale nie jest w stanie zrozumieć wypowiedzi innych osób),
- afazja mieszana (będąca połączeniem afazji ruchowej i afazji mieszanej),
- afazja agnostyczna [(nazywana również nominalną) polegająca na tym, że pacjenci mają problem z dobieraniem odpowiednich słów w trakcie rozmowy oraz z nazywaniem rozmaitych przedmiotów].
Leczenie afazji polega na leczeniu jej przyczyny. Niekiedy afazja ustępuje całkowicie, jednakże może też utrzymywać się cały czas. Bardzo ważne są treningi mowy.
Afazja jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność osoby do komunikowania się. Może być spowodowane przez udar, uraz głowy lub inne uszkodzenie mózgu. Afazja może być również spowodowana przez guz lub inną chorobę, która wpływa na mózg.
Symptomy afazji mogą się różnić w zależności od osoby, ale mogą obejmować trudności w zrozumieniu języka mówionego lub pisanego, problemy z mówieniem w sposób jasny i zwięzły oraz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Leczenie afazji często obejmuje terapię mowy i języka, która może pomóc osobie w ponownym nabyciu utraconych umiejętności komunikacyjnych.