jak powstaje złoto? Jak na Ziemi powstało złoto?
jak powstaje złoto? Jak na Ziemi powstało złoto? Jak powstają samorodki złota? Czy złoto śniedzieje na Ziemi? Skąd wzięło się złoto na powierzchni Ziemi? Czy może się skończyć? Czy człowiek jest w stanie wyprodukować złoto?
4 Odpowiedzi
Złoto to pierwiastek, który występuje jako metal rodzimy, czyli występujący w czystej postaci. To właśnie są samorodki lub żyły złota – czyli grudki / pasma złota, składające się z wykrystalizowanych atomów czystego złota, występującego bez dodatków. Znajduje się także na Ziemi w postaci roztworów stałych (czyli stopów), zazwyczaj ze srebrem.
Złoto w kosmosie zazwyczaj powstaje w wyniku procesu nukleosyntezy w supernowych, a ich wybuch rozrzuca złoto, które w ten sposób może dostać się do formujących się układów. Tak też znalazło się w Układzie Słonecznym. Podczas formowania się Ziemi, która z początku składała się z płynnej magmy, żłoto po prostu w niej tonęło i mogło potem wykrystalizować podczas ochładzania. Jednak to, które zazwyczaj znajdujemy w płaszczu Ziemi (czyli w najbardziej zewnętrznych arstwach) znalazło się tam dzięki uderzeniu meteroytu, który zawierał złoto.
Tak, obecnie posiadane na Ziemi rudy złota mogą ulec wyczerpaniu. Szacuje się, że nastąpi to za około 20 lat, jeśli obecna konsumpcja utrzyma się na stałym poziomie.
Złoto to pierwiastek chemiczny o symbolu Au (z łaciny: aurum) i liczbie atomowej 79, co czyni go jednym z pierwiastków o wyższej liczbie atomowej występujących naturalnie. W czystej postaci jest jasnym, lekko czerwonawo-żółtym, gęstym, miękkim, plastycznym i ciągliwym metalem.
Stosunkowo rzadki element, złoto jest metalem szlachetnym, który był używany do monet, biżuterii i innych sztuk w całej zapisanej historii. W przeszłości standard złota był często wdrażany jako polityka monetarna, ale złote monety przestały być bite jako waluta obiegowa w latach 30. XX wieku, a światowy standard złota został porzucony na rzecz systemu walutowego fiat po 1971 roku. Łącznie 197 576 ton złota istnieje nad ziemią, według stanu na 2019 rok.
Złoto powstaje w nukleosyntezie supernowych i ze zderzenia gwiazd neutronowych, a niezwykle rzadko w procesie alfa w czerwonych gwiazdach olbrzymach. Rzadziej występuje w minerałach jako związki złota, często z tellurem.
Złoto powstaje w nukleosyntezie supernowych i ze zderzenia gwiazd neutronowych, a bardzo rzadko z meteorytów. Rzadziej występuje w minerałach jako związki złota, często z tellurem. Złoto nie reaguje z większością związków chemicznych, ale rozpuszcza się w wodzie królewskiej (aqua regia), mieszaninie kwasu azotowego i solnego, w której tworzy rozpuszczalny anion czterochloroauranowy.
Złoto jest nierozpuszczalne w kwasie azotowym, który rozpuszcza srebro i metale nieszlachetne, właściwość ta od dawna była wykorzystywana do rafinacji złota i do potwierdzania obecności złota w metalowych przedmiotach, co dało początek terminowi próba kwasowa. Drobny proszek złota może być produkowany przez wytrącanie złota z roztworów wodnych za pomocą reduktorów organicznych.
Nowego złota na Ziemi nie przybywa, jest tyle ile powstało podczas tworzenia się Ziemi. Ewentualnie wraz z jakimiś meteorytami mogą docierać jakieś niewielkie cząstki złota na Ziemię, ale większość wypala się w atmosferze. A jak walnie jakiś meteoryt, to są większe problemy niż odrobina złota w nim 🙂