Jak i gdzie starać się o becikowe? Czy becikowe jeszcze funkcjonuje?
Czy o becikowe można się jeszcze starać, czy raczej jest już to temat z przeszłości i teraz tylko 500+? A jeśli becikowe można nadal dostać, to komu ono przysługuje? Każdemu, czy poniżej określonego progu dochodu?
5 Odpowiedzi
Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe, jak najbardziej funkcjonuje. Mogą się o nią ubiegać polscy rodzice oraz zamieszkujący nasz kraj cudzoziemcy z tzw. kartą pobytu, chyba że rodzicom tym przysługują podobne świadczenia z tytułu urodzenia dziecka za granicą. W celu otrzymania becikowego należy złożyć wniosek, zazwyczaj do urzędu miasta, gminy bądź miejskiego lub wiejskiego ośrodka pomocy społecznej. Wniosek składa się w ciągu 12 miesięcy od dnia porodu a rodzice adopcyjni lub opiekunowie prawni mają na to 12 miesięcy od momentu objęcia opieki nad dzieckiem. Becikowe przysługuje w przypadku, gdy dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Uwzględnia się przy tym dochód z poprzedniego roku kalendarzowego i dzieli na liczbę członków rodziny – łącznie z nowonarodzonym. Zasiłek wynosi tysiąc złotych.
Funkcjonuje, ale oczywiście trzeba się nieźle gimnastykować w papierologii żeby cokolwiek dostać. Teraz oczywiście najsłynniejsze jest 500+
Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe, jest nadal przyznawane.
Wniosek powinnaś złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Może też być tak, że składa się go w ośrodku pomocy społecznej, zależy od regionu. To zależy, komu gmina przekazała realizację tego zadania. Zadzwoń do swojego urzędu i Cię nakierują.
Nie jest to bardzo skomplikowana procedura.
Dostaje się, ja nie tak dawno składałam wniosek w urzędzie gminy i zostało nam przyznane becikowe.
Musi być poniżej 1900 zł na głowę miesięcznie, aby dostać becikowe. PiS ograniczył becikowe, ponieważ to nie jest coś, co oni dali.
Ale przejdźmy do rzeczy.
„Becikowe”, znane również jako zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, nadal jest przyznawane w Polsce.
Aby ubiegać się o nie, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta. Może to jednak wymagać dużej ilości formalności, aby faktycznie otrzymać zapomogę.
Zarówno polscy rodzice, jak i obcokrajowcy posiadający kartę pobytu, mogą ubiegać się o „becikowe”, o ile nie są już uprawnieni do innego świadczenia.