Z czym można pomylić kanie? Grzyby podobne do kani
Z jakimi grzybami można pomylić kanię? Na pewno można pomylić z jakimiś muchomorami, prawda? Kania sama wygląda trochę jak jakiś muchomor. Jak rozróżnić kanię od innych groźnych grzybów?
5 Odpowiedzi
Z kanią należy uważać, bo jest bardzo podobna do toksycznego muchomora sromotnikowego. Jednak w przypadku kani, łatwo można u niej oderwać kapelusz od reszty grzyba, u sromotnika jest to trudniejsze. Poza tym kapelusz kani ma wyraźny garb, a kapelusz sromotnika jest płaski. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, co do tego z jakim grzybem mamy do czynienia to najlepiej nie zabierać go ze sobą do domu, gdyż jeśli przez pomyłkę zjemy sromotnika – możemy się zatruć a w konsekwencji grozi nam przeszczep wątroby, a nawet śmierć.
Z tego co wiem kania rośnie zazwyczaj przy drzewach, ale ja nie zbieram zbyt często grzybów, chyba, że jestem z jakąś doświadczoną osobą. Bo wolę nie ryzykować właśnie takich pomyłek o jakich tu wspominasz.
Kanie można pomylić z muchomorem plamistym który jest bardzo toksyczny, a także z czubajką czerwieniejącą i zielonawą. Te czubajki są mniej toksyczne, ale też bardzo podobne do kanii. Pomylenie ich to zazwyczaj jedynie biegunka 😉
Podobny do kani jest muchomor plamisty – jest to grzyb silnie trujący i halucynogenny. Ale czasem do pomyłek dochodzi też przez czubajkę czerwieniejącą – jest bardzo podobna do kani i niektórzy mylnie traktują ją jako kanie – może wywołać biegunkę i delikatne objawy zatrucia, ale nie jest tak mocno groźna. Mimo wszystko lepiej uważać i sprawdzać dokładnie w podręcznikach i internecie cechy charakterystyczne danego gatunku. Jeśli nie jesteśmy pewni to lepiej nie bierzmy takich grzybów do swojego kosza.
Cechy charakterystyczne dla kani to kapelusz który kształtem przypomina parasol, jest półkulisty, rozpostarty a u dojrzałych grzybów występuje na czubku garbek, u młodych kani kapelusz jest brązowy z wiekiem jaśnieje. Jego powierzchnia jest jakby popękana i ma odstające brązowe łuski. Trzon kani jest biały i ma bulwiasty kształt. Ważną cechą jest ruchomość pierścienia co odróżnia go od niejadalnych grzybów.
Co do kani to nigdy nie mam 100% pewności, więc wolę ich nie zbierać. Boję się. Mam zamiar kupić gotową grzybnię i ją sobie gdzieś na podwórku posadzić. Wtedy będę mieć pewność, że to są kanie a nie jakieś tam muchomory.