Jaką długość ma ziemski równik?
Ile kilometrów (i w przeliczeniu na mile ile mil) ma równik ziemski?
8 Odpowiedzi
Jeszcze można dodać, że równik ma szerokość geograficzną 0 i od niego się wylicza szerokość geograficzną. A powyżej chyba powinno być 24901 mil.
Długość równika to 40 075 km, a to się równa 24901 mi 792.7731 yd
Równik ziemski ma 40 tys. kilometrów długości. Gdybyś chciał samochodem przejechać równik, to jechałbyś około 15 dób pod warunkiem, że jechałbyś średnio z prędkością 110 km/h.
Ziemski równik to ponad 40 tys. kilometrów długości. A dokładnie to 40 tys. + 75 km. Te 75 km jeszcze bym rowerem przejechała, gorzej z tymi 40 tysiącami 🙂
Długość równika ziemskiego to pikuś w stosunku do równików niektórych innych planet czy gwiazd. Nasza planeta jest bardzo malusieńka.
Chciałbym kiedyś pojechać na chwilę w strefę równikową, ale wszelkie lokacje są albo daleko, albo niezbyt stabilne.
Ostatnio widziałem gościa, który miał policzki tak długie, jak ziemski równik. Albo bardziej. Niebyt ładnie wyglądał. Jakiś model.
Równik to wyimaginowana linia, która dzieli Ziemię na dwie równe połowy – półkulę północną i południową. Jest to również linia 0 stopni szerokości geograficznej. Słowo „równik” pochodzi od łacińskiego słowa aequus, oznaczającego „równy”.
Równik Ziemi ma długość około 40 075 kilometrów (24 901 mil) i leży prawie w całości na półkuli zachodniej (jeśli chodzi o przebieganie przez obszar lądowy). Tylko niewielka część linii przechodzi przez półkulę wschodnią, a konkretnie przez Indonezję.
Istnieje kilka interesujących faktów na temat równika ziemskiego. Na przykład, ponieważ oś obrotu Ziemi jest odchylona o 23,5 stopnia od prostopadłej do płaszczyzny jej orbity wokół Słońca, równik jest w rzeczywistości bliżej Słońca podczas zimy na półkuli północnej i dalej od Słońca podczas lata na półkuli północnej. To dlatego południowa półkula doświadcza lata, kiedy północna półkula doświadcza zimy.
Innym ciekawym faktem dotyczącym równika Ziemi jest to, że jest to punkt na planecie o najniższej grawitacji. Dzieje się tak dlatego, że siła odśrodkowa spowodowana obrotem Ziemi jest najsilniejsza na równiku.
Wreszcie, równik ziemski jest domem dla jednych z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. Ponieważ klimat w pobliżu równika jest stosunkowo stabilny, w regionie tym może rozwijać się wiele różnych roślin i zwierząt.
Nie pamiętam dokładnie ale napewno trochę ponad 40 tys km