Jak sprawdzić, czy więzadło kolanowe jest zerwane?
Jak sprawdzić, czy więzadło kolanowe jest zerwane? Jakie są objawy uszkodzenia więzadeł kolanowych? Ktoś z was miał zerwane więzadła? Jak wyglądały objawy? Jak się czuliście? Bardzo bolało? Mogliście chodzić?
2 Odpowiedzi
Moja koleżanka miała zerwane wiązadło kolanowe przez uraz sportowy. W samej chwili zrywanie usłyszała trzask. Był bardzo silny ból, nie mogła chodzić i wykonywać niektórych ruchów. Czuła, że kolano jest niestabilne i „ucieka” w jedną stronę. Pojawił się jej na kolanie obrzęk i krwiak.
Aby sprawdzić, czy więzadło kolanowe jest zerwane, należy zwrócić uwagę na następujące objawy i podjąć odpowiednie kroki:
-
Objawy sugerujące zerwanie więzadła:
- Ostry ból w kolanie
- Obrzęk kolana
- Niestabilność stawu kolanowego
- Uczucie „wypadania” kolana
- Charakterystyczny dźwięk „pęknięcia” w momencie urazu
- Ograniczenie ruchomości kolana
-
Testy domowe:
- Test szuflady przedniej: Siedząc z kolanem zgiętym pod kątem 90 stopni, spróbuj przesunąć goleń do przodu. Jeśli ruch jest nadmierny w porównaniu do drugiej nogi, może to wskazywać na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
- Test Lachmana: Leżąc na plecach, poproś kogoś o delikatne pociągnięcie goleni do przodu przy lekko zgiętym kolanie. Nadmierna ruchomość może sugerować uszkodzenie ACL.
-
Profesjonalna diagnoza:
- Konsultacja z lekarzem: Najlepszym sposobem na potwierdzenie zerwania więzadła jest wizyta u ortopedy lub specjalisty medycyny sportowej.
- Badania obrazowe: Lekarz może zlecić wykonanie RTG, USG lub rezonansu magnetycznego (MRI) dla dokładnej oceny stanu więzadeł.
-
Co robić w przypadku podejrzenia zerwania:
- Zastosuj zasadę RICE: Rest (odpoczynek), Ice (lód), Compression (ucisk), Elevation (uniesienie kończyny)
- Unikaj obciążania kolana
- Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem
Pamiętaj, że ostateczna diagnoza powinna być postawiona przez specjalistę. Samodzielne testy mogą dać pewne wskazówki, ale nie zastąpią profesjonalnej oceny medycznej.