Dlaczego się kicha? Dlaczego człowiek i niektóre zwierzęta kichają?
Dlaczego się kicha? Dlaczego człowiek i niektóre zwierzęta kichają? Po co jest kichanie? Jak działa mechanizm kichania? Co daje kichnięcie człowiekowi i zwierzętom? Dlaczego ewolucja wyposażyła nas w mechanizm kichania?
1 Odpowiedź
Kichanie to ważny i pomocny odruch. Stanowi zabezpieczenie drożności dróg oddechowych i sprzyja na ogół naszemu zdrowiu, pomimo tego, że często jest określany jako męczący. Nie powinniśmy zwalczać tego odruchu, ponieważ jest on nastawiony na pomoc organizmowi w radzeniu sobie z czynnikami zewnętrznymi, których obecność wewnątrz dróg oddechowych mogłaby utrudnić oddychanie. To też pierwszy sygnał dla nas, że pojawiła się jakaś infekcja/wirus i mamy jeszcze chwilę czasu na wzmocnienie organizmu.
Mechanizm odpowiedzialny za kichanie polega na wytworzeniu ciśnienia, które w reakcji na podrażnienie błony śluzowej np. poprzez kurz, wypycha na zewnątrz powietrze wraz z wilgotną mgiełką, dzięki czemu zwykle dochodzi do usunięcia przyczyny drażniącej.
U zwierząt te mechanizmy działają podobnie i ma to na celu odruch obronny organizmu. Może być także objawem infekcji u zwierząt.