Czy na transport odpadów potrzebne jest pozwolenie?

informacja
7 maja 2024 |

Transport odpadów to jedno z podstawowych zadań wchodzących w zakres gospodarki odpadami w firmie. Przewóz odpadów jest zwykle też koniecznością, ponieważ większość przedsiębiorstw wytwarzających odpady nie posiada własnych instalacji do utylizacji odpadów lub ich recyklingu. Jak w praktyce przebiega przewóz odpadów i czy trzeba mieć zezwolenie na transport odpadów, by legalnie przewieźć je w inne miejsce?

Odbiór i transport odpadów w zapisach obowiązującego prawa

Jako transport odpadów rozumie się przemieszczenie materiałów stanowiących odpady z miejsca ich gromadzenia, np. miejsca wytwarzania na terenie zakładu produkcyjnego do miejsca przetwarzania odpadów tj. zakładu utylizacji odpadów, centrum recyklingu czy punktu składowania odpadów.

Transportem odpadów w świetle obowiązującego prawa nie mogą jednak zajmować się wszystkie podmioty gospodarcze dysponujące flotą samochodów, a sam przewóz odpadów musi przebiegać w zgodzie z prawem przewozowym, regulacjami środowiskowymi oraz przepisami BHP.

Aby transportować odpady, już od kilku lat nie jest potrzebne specjalne pozwolenie na transport odpadów. Zamiast niego jednak konieczny jest odpowiedni wpis w BDO i tylko podmiot, który ma właściwy wpis dotyczący przewozu danej kategorii odpadu może go przewozić. Transport odpadów musi przy tym odbywać się pojazdami odpowiednio do tego zadania przygotowanymi i oznaczonymi, co precyzyjnie opisuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.

Transport odpadów niebezpiecznych musi być ponadto zorganizowany zgodnie z zapisami międzynarodowej umowy ADR, a niektóre odpady przewozić należy z uwzględnieniem zasad monitorowania przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi SENT.

Jak zorganizować legalny transport odpadów?

Przedsiębiorca, który wytworzył lub posiada odpady i chciałby przetransportować odpady do innego miejsca w celu ich dalszego zagospodarowania, może bez zezwolenia podjąć się ich przewozu. Jest to jednak zadanie karkołomne, wyjątkowo trudne do zrealizowania i mało opłacalne.

Aby legalnie transportować odpady, trzeba bowiem przede wszystkim dysponować flotą wyspecjalizowanych pojazdów, należycie przygotować je do podróży (m.in. oznakować) i zabezpieczyć, zadbać o dokumentację, skoordynować ich załadunek itp.

W praktyce jest zatem tak, że transport odpadów zleca się podmiotom zewnętrznym, które specjalizują się w przewozie odpadów, dysponują odpowiednim zapleczem technicznym, np. urządzeniami redukującymi objętość odpadów oraz wiedzą, a także spełniają wszystkie formalne wymagania, a więc mogą zgodnie z zapisami w rejestrze BDO w dziale VII prowadzić transport odpadów.

Tego rodzaju wyspecjalizowaną usługę oferuje m.in. Stena Recycling, lider w branży zarządzania odpadami, który kompleksowe usługi odbioru i transportu odpadów na terenie całego kraju, zajmuje się ich recyklingiem.

Stena Recycling nie tylko zapewnia zgodny z przepisami przewóz odpadów, ale, co szczególnie ważne dla przedsiębiorców wytwarzających odpady, optymalizuje procesy transportu odpadów w firmach, by przewóz odpadów nie wpływał negatywnie na wydajność firmy zlecającej wywóz odpadów, był maksymalnie bezpieczny, ekonomiczny i przyjazny środowisku za sprawą ograniczenia zużycia energii i emisji CO2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *