Plamy na ubraniach świeżo wyjętych z pralki to sytuacja, która zdarzyła się chyba każdemu. To wręcz prawdziwa zmora każdego, kto dba o czystość i estetyczny wygląd ubrań swoich i całej rodziny. Na szczęście czasy uciążliwego szorowania i ręcznego usuwania plam dawno minęły. Obecnie możemy kupić nowoczesne odplamiacze do ubrań, które skutecznie radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami i przywracają pranym ubraniom dawny blask. Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego produktu, przygotowaliśmy ten krótki poradnik.
Wybierając odplamiacz, warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju plamy ma on usunąć, a także, do jakich tkanin jest przeznaczony. Niektóre odplamiacze nie nadają się na przykład do delikatnych tkanin, a inne są przeznaczone głównie do czyszczenia białych tkanin. W ofertach sklepów takich jak na przykład Laboratorium Pani Domu znajdziesz szeroki wybór odplamiaczy do różnych zastosowań. Będą to:
Jak więc widzisz, wybór produktów jest naprawdę imponujący, jednak pamiętaj, aby przed użyciem odplamiacza, sprawdzić metkę ubrania i upewnić się co do rodzaju tkaniny. Niektóre tkaniny, np. jedwab czy wełna, wymagają specjalnych środków czyszczących.
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który z popularnych odplamiaczy: płyn, mydło galasowe czy spray – jest lepszy. Jeśli chodzi o odplamiacze do ubrań, to każdy ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego produktu zależy od rodzaju plamy, tkaniny i osobistych preferencji.
Skutecznie usuwa uporczywe plamy, np. z tłuszczu, oleju, sosów. Można go wygodnie nanieść bezpośrednio na plamę, co pozwala na lepsze wniknięcie w zanieczyszczony obszar. Produkty w płynie oraz w żelu dostępne są w wielu różnych wariantach, np. do tkanin białych, do kolorowych tkanin, do plam z krwi. Niestety nie zawsze nadają się do tkanin delikatnych, mogą powodować blaknięcie kolorowych ubrań, a niedokładnie wypłukane mogą podrażnić delikatną skórę.
Mydło galasowe to specjalny rodzaj mydła, który skutecznie usuwa plamy świeże np. z jedzenia, kawy czy z herbaty. Jest ono łatwe w użyciu i dostępne w przystępnej cenie, a przy tym łagodne zarówno dla skóry, jak i dla tkanin. Może się niestety okazać mniej skutecznie w usuwaniu plam uporczywych, zwłaszcza zaschniętych. Czyszczenie przy jego pomocy wymaga ręcznego szorowania, a do tego nie wszystkim odpowiada jego specyficzny zapach.
Ten typ odplamiacza wyróżnia się formą. Jest on wygodny w użyciu, łatwo dostosować odpowiednią ilość preparatu do rodzaju i wielkości plamy. Zwykle spraye dostępne są
w różnych wariantach, np. do plam z tłuszczu, do plam z krwi, trawy itp. Można znaleźć także odplamiacze uniwersalne tego typu.
Zanim użyjesz odplamiacza, zapoznaj się z instrukcją jego użytkowania, a także sprawdź, czy materiał, który chcesz odplamić, nadaje się do takiego czyszczenia. Najpierw sprawdź działanie odplamiacza w mało widocznym miejscu ubrania, aby upewnić się, że jest bezpieczny dla danej tkaniny i nie spowoduje odbarwień.
Następnie nanieś odplamiacz bezpośrednio na plamę i pozostaw na kilka minut, zgodnie z instrukcją, w przypadku mydła odplamiającego delikatnie zapierz plamę. W zależności od rodzaju plamy i tkaniny możesz wyprać ją ręcznie lub włożyć ubranie do pralki. W przypadku odplamiacza lub wybielacza w proszku należy wsypać go do odpowiedniej szufladki w pralce. Warto pamiętać, że stosowanie odplamiacza na świeżo powstałe plamy pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt w postaci całkowitego usunięcia zabrudzenia.