Nie rób tych rzeczy swojemu psu, czyli jak dbać o swojego pupila

4 grudnia 2023 |

Właściciele psów często działają z najlepszych intencji, ale nie zawsze wiedzą, co jest najlepsze dla swojego pupila. Niektóre powszechne praktyki mogą nie być zdrowe dla psa, a nawet szkodliwe. Ten artykuł opisuje, co nie robić swojemu psu w zakresie karmienia, szkolenia i ogólnego postępowania.

Jak nie karmić psa

Unikaj karmienia swojego psa jedzeniem dla ludzi. Niektóre produkty spożywcze, które są bezpieczne dla ludzi, mogą być toksyczne dla psów. Do tych produktów należą czekolada, cebula, czosnek, winogrona, rodzynki, sfermentowane produkty, alkohol i kofeina. Pamiętaj też, że nie zaleca się, aby psy spożywały sól, pieprz czy inne przyprawy. Węch i smak psa jest znacznie bardziej wrażliwy od człowieka, pies nie potrzebuje silnych przypraw dla doznań smakowych.

Nie przekarmiaj swojego psa. Nadmierna waga może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i problemy ze stawami. Zawsze przestrzegaj zaleceń weterynarza dotyczących porcji. Analogiczna sytuacja jest w przypadku ludzi. Gdy się „przekarmiamy”, z reguły rośnie cholesterol, pojawia się nadwaga, problemy z krążeniem, cukrzyca, problemy ze stawami i wiele innych chorób.

Nie karm psa jedynie suchą karmą. Choć sucha karma jest wygodna, powinna być uzupełniana mokrą karmą, aby zapewnić psu odpowiednią ilość białka i tłuszczów.

Jak nie szkolić psa

Nie karaj fizycznie swojego psa. Fizyczne kary mogą prowadzić do agresji, strachu i niepewności u psa. Zamiast tego, skup się na pozytywnym wzmocnieniu i nagradzaniu dobrego zachowania. Pozytywne szkolenie umacnia więź między tobą a twoim psem, budując zaufanie i szacunek, zamiast strachu i niepewności.

Psy uczą się lepiej, gdy są nagradzane za dobre zachowanie, a nie karane za złe. Pozytywne wzmocnienie sprawia, że nauka jest zabawna i satysfakcjonująca dla psa. Kara fizyczna może prowadzić do agresji u psów, ponieważ mogą zareagować w obronie. Pozytywne szkolenie zmniejsza ryzyko agresywnych reakcji.

Pozytywne szkolenie ma tendencję do dawania trwałych rezultatów. Psy, które są szkolone za pomocą pozytywnych metod, częściej utrzymują dobre zachowanie na dłuższą metę. Pozytywne szkolenie jest znacznie mniej stresujące dla psa. To tworzy zdrowsze, szczęśliwsze środowisko dla twojego psa, co z kolei przekłada się na jego ogólne zdrowie i dobrostan.

Nie ignoruj szkolenia socjalizacyjnego. Szkolenie socjalizacyjne jest niezbędne dla zdrowego rozwoju psa. Psy, które nie są odpowiednio socjalizowane, mogą stać się lękliwe lub agresywne wobec innych zwierząt czy ludzi.

Nie zaniedbuj treningu. Regularne treningi są niezbędne dla zdrowia psychicznego i fizycznego psa. Umożliwiają one psu spalenie energii i zapewniają mentalne stymulacje oraz utrwalanie nabytych umiejętności. Sytuacja jest analogiczna do nabywania nowych umiejętności przez człowieka. Gdy nauczymy się czegoś raz, ale nie będzie tego powtarzać, wiedza z czasem wyparuje. Jedynie regularne utrwalanie przez określony czas pozwoli zapamiętać nowe informacje lub umiejętności na stałe. Oczywiście istnieją od tej sytuacji wyjątki.

Pamiętaj o opiece weterynaryjnej

Zapewnij psu odpowiednią opiekę weterynaryjną. Regularne wizyty u weterynarza pomagają wykryć potencjalne problemy zdrowotne na wczesnym etapie. Regularne szczepienia są niezbędne do ochrony psa przed różnymi chorobami, takimi jak wścieklizna, leptospiroza, czy parwowiroza. Twój weterynarz będzie mógł doradzić, które szczepienia są potrzebne i kiedy je podać.

Weterynarz może pomóc w walce z pchłami, kleszczami i innymi pasożytami, które mogą zaszkodzić Twojemu psu i innym członkom rodziny. Ponadto, problemy z zębami i dziąsłami są bardzo powszechne u psów. Regularne kontrole pozwolą na wczesne wykrycie takich problemów i zapobieganie poważniejszym komplikacjom. Weterynarz może również ocenić stan psychiczny Twojego psa, rozpoznając symptomy takie jak lęk, stres czy depresja.

Na koniec pamiętaj o 2 rzeczach

Bądź cierpliwy i konsekwentny. Wychowanie psa wymaga czasu i cierpliwości. Konsekwencja w treningu i rutynie pomaga psu zrozumieć, czego od niego oczekujesz.

Nie stroń od literatury. Jest wiele dobrych książek na temat tego, jak wychowywać psa, jak utrzymywać z nim dobre relacje i zapewnić mu bezpieczne i stabilne środowisko życia. Przykładowe trzy tytuły:

  1. „Zaklinacz Psów” autorstwa Cesar Millan, 2006.
    Cesar Millan jest znanym trenerem psów, który zdobył popularność dzięki swojemu programowi telewizyjnymu „Dog Whisperer”. W swojej książce dzieli się swoim podejściem do wychowania psów, koncentrując się na zrozumieniu ich naturalnych instynktów i zachowań.
  2. „Poradnik dla Psa. Szczęśliwy Pies” autorstwa Stanley Coren, 2010.
    Stanley Coren jest profesorem psychologii i znanym specjalistą od psów. Jego książka oferuje praktyczne rady i techniki na temat wychowania i opieki nad psami, wzbogacone o najnowsze odkrycia dotyczące psiej psychologii.
  3. „Pies. Instrukcja obsługi” autorstwa Aleksandry Szwed, 2018.
    Aleksandra Szwed jest polską aktorką, piosenkarką i obrończynią praw zwierząt. W swojej książce oferuje praktyczne porady dotyczące codziennej opieki nad psem, od wyboru odpowiedniej rasy, przez szkolenie, aż po zrozumienie psich emocji i zachowań.

Katarzyna Kamińska

Uwielbiam pisać i robię to od ponad 6 lat. Lubię rzucać się w morze nowych informacji, poznawać nowe dziedziny, rozszerzać swoje horyzonty. Staram się przy tym, aby zdobytą wiedzę przekazywać w przystępny i prosty sposób. W tym wszystkim pomaga mi mój ukochany kocur - Tadeusz - który zawsze jest tam, gdzie można przeszkadzać :-)

Liczba komentarzy: 2

  1. septem pisze:

    Psy są praktycznie jak ludzie, jeśli chodzi o odczuwanie emocji i niektóre potrzeby.

  2. atmer pisze:

    Mój ojciec przekarmiał psa ludzkim jedzeniem ciągle i psisko odeszło od nas w wieku 9 lat. Weterynarz powiedział, że jedzenie ludzkiego jedzenia (wędliny, kotlety, kiełbasa itd.) mogło się przyczynić do choroby i śmierci psa.

    Psu można dawać „ludzkie” jedzenie, ale bez przypraw. Np. my jemy filet z kurczaka smażony z przyprawami – psu można ugotować bez przypraw, ewentualnie z dodatkiem warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *