Amitriptylinum a inne leki – z czym można łączyć, a z czym nie?
Z jakimi lekami nie można łączyć Amitriptylinum? Czy Amitriptylinum i inne leki w połączeniu ze sobą mogą zaszkodzić? Z jakimi substancjami to nie może być łączone? Jakie leki należy odstawić lub skonsultować z lekarzem, gdy przyjmuję Amitriptylinum? Jakie są interakcje z innymi lekami, suplementami, ziołami lub substancjami?
4 Odpowiedzi
Trzeba ten lek odstawiać przed zabiegami operacyjnymi. Albo jak masz mieć podawane znieczulenie miejscowe, np. u dentysty. Ma to związek właśnie ze znieczuleniem – ogólnym i miejscowym.
Zazwyczaj na 4 dni przed zabiegiem odstawia się ten lek.
Interakcji z innymi lekami jest sporo. Jeśli bierzesz inne leki, koniecznie należy powiedzieć o tym lekarzowi. Poniżej lista leków, z którymi może dojść do interakcji:
- adrenalina, efedryna, izoprenalina, noradrenalina, fenylefryna i fenylopropanoloamina, amitryptylina może nasilać ich działanie na układ krążenia
- tramadol – może nastąpić wzrost ryzyka wystąpienia drgawek i zespołu serotoninowego
- inhibitory monoaminooksydazy (MAO), np. iproniazyd, fenelzyna, izokarboksazyd, nialamid lub tranylcypromina, które są stosowane w leczeniu depresji lub selegilina w trakcie leczenia choroby Parkinsona; nie należy ich przyjmować łącznie z amitryptyliną i odstęp między lekami musi wynosić 2 tygodnie. Inaczej pacjentowi grożą drgawki, nadciśnienie i hipertermia.
- leki przeciwnadciśnieniowe np. blokery kanału wapniowego (np. diltiazem i werapamil), guanetydyna, betanidyna, klonidyna, rezerpina i metyldopa – amitryptylina może osłabiać ich hipotensyjne działanie
- metylfenidat
- Możliwe jest nasilenie działań niepożądanych leków przeciwcholinergicznych, np. niektórych leków do leczenia choroby Parkinsona i zaburzeń żołądkowo-jelitowych – hioscyjamina atropina
- tiorydazyna – amitryptylina może hamować jej metabolizm
- terbinafina, flukonazol, ketokonazol i itrakonazol – mogą spowodować zwiększenie stężenia amitryptyliny i jej toksyczność
- leki uspokajające np. barbiturany – amitryptylina może nasilić działanie sedatywne
- leki przeciwdepresyjne np. SSRI (fluoksetyna, paroksetyna, fluwoksamina) i bupropion – możliwe ograniczenie metabolizmy amitryptyliny
- beta – blokery i leki przeciwarytmiczne
- cymetydyna – hamuje metabolizm amitryptyliny
- doustne środki antykoncepcyjne
- rytonawir (stosowany w leczeniu HIV – może zwiększać stężenie amitryptyliny w surowicy)
- ryfampicyna
- fenytoina i karbamazepina
- ziele dziurawca i wszelkie preparaty zawierające to ziele
- leki stosowane w leczeniu tarczycy, możliwość wystąpienia zaburzeń rytmu serca
- leki moczopędne, jak chociażby furosemid
- kwas walproinowy (możliwy wzrost stężenia amitryptyliny)
- leki do leczenia nieregularnego bicia serca (np. chinidyna i sotalol)
- astemizol i terfenadyna
- halofantryn
- leki stosowane w leczeniu niektórych chorób psychicznych (np. pimozyd i sertindol)
- cyzapryd
- metadon
Zwróć też uwagę, aby nie przyjmować przypadkiem innych leków zawierających tę samą substancję lub działających w ten sam sposób, aby nie skumulować efektów i nie zrobić sobie krzywdy.
Amitriptylinum jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TCA). W związku z tym, są pewne leki i substancje, których nie powinno się łączyć z Amitriptylinum, ponieważ mogą nasilić działanie niepożądane lub zmniejszyć skuteczność leku.
1. Leki przeciwpadaczkowe: Amitriptylinum może zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek, dlatego powinien być stosowany z ostrożnością u osób przyjmujących leki przeciwpadaczkowe.
2. Leki przeciwnadciśnieniowe: Amitriptylinum może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, co może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi.
3. Leki przeciwhistaminowe: Amitriptylinum może zwiększać sedacyjne działanie leków przeciwhistaminowych.
4. Inne leki przeciwdepresyjne: Kombinacja Amitriptylinum z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak inhibitory MAO (np. Moklobemid, Selegilina) może prowadzić do zespołu serotoninowego, stanu potencjalnie zagrażającego życiu.
5. Leki przeciwpsychotyczne: Amitriptylinum może nasilać działanie leków przeciwpsychotycznych.
6. Alkohol: Amitriptylinum może nasilać działanie alkoholu, prowadząc do zwiększonego ryzyka nadmiernego upojenia alkoholowego i niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi.
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem przyjmowania Amitriptylinum, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki na stałe. To jest klucz do uniknięcia potencjalnie niebezpiecznych interakcji lekowych.