Apap a nadciśnienie – przyjmowanie paracetamolu przy nadciśnieniu
Czy apap lub jakikolwiek inny lek na bazie paracetamolu może być zażywany, gdy mamy nadciśnienie i bierzemy tabletki na nadciśnienie? Czy też podczas leczenia nadciśnienia nie wolno brać apap i paracetamolu?
10 Odpowiedzi
Apap (paracetamol) nie podnosi ciśnienia i można go z reguły przyjmować przy leczeniu nadciśnienia, ale trzeba ustalić z lekarze dopuszczalne dawki.
Wśród leków przeciwbólowych apap jest jednym z najbezpieczniejszych i spokojnie można go zażyć, gdy jest nadciśnienie. Ale najlepiej wziąć jedną tabletkę, jeśli nie konsultowałeś się w tej sprawie z lekarzem. Na nadciśnienie na pewno bierzesz jakieś leki i nie wiadomo, jakie interakcje mogą zajść.
Możesz zażywać apap, gdy cierpisz na nadciśnienie. O ile nadciśnienie nie jest wywołane jakimiś problemami z układem pokarmowym. Gdy tak jest, musisz skonsultować lekarza, czy wolno brać Ci apap.
Apap nie będzie sprawiać problemu, jak bierzesz inne leki na nadciśnienie. Dla pewności ewentualnie przeczytaj w ulotce danego leku, czy są jakieś zastrzeżenia do paracetamolu. Ja leczyłem się na nadciśnienie i brałem parę razy apap jak bolał mnie ząb i czasem głowa.
Przy nadciśnieniu nie jest zabronione zażywanie leków zawierających paracetamol, w tym apap. Oczywiście jeśli lek ma jakiś bardzo długi skład i paracetamol jest jednym z wielu składników, wtedy można się zapytać lekarza albo farmaceuty. Ale sam apap można brać przy nadciśnieniu.
Mój tata ma nadciśnienie, bierze jakieś leki na to, chodzi do lekarza. Ostatnio dawałem mu apap, jak go ząb bolał. Nie chciał iść do stomatologa, starsze pokolenie mężczyzn jakoś panicznie boi się stomatologów, nie wiem czemu. Dzisiejsza prywatna stomatologia to są luksusy, o nic się nie trzeba bać, boleć też nie będzie.
Nie koliduje. Możesz spokojnie brać apap przy nadciśnieniu. Oczywiście jeśli ból głowy jest spowodowany nadciśnieniem, to apap tutaj dużo nie pomoże.
Lekarz rodzinny pozwolił mi brać Apap przy nadciśnieniu. Leczę się na nadciśnienie od dwóch lat.
Potwierdzam, przy nadciśnieniu można bezpiecznie przyjmować APAP. Lek ten nie powoduje żadnych niepowołanych skutków ubocznych. Oczywiście, jeśli jest przyjmowany w zalecanych ilościach.
Apap (paracetamol) jest generalnie uważany za bezpieczniejszy wybór dla osób z nadciśnieniem w porównaniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Oto kilka kluczowych informacji:
- Krótkotrwałe stosowanie: doraźne przyjmowanie Apapu na ból głowy czy gorączkę jest zazwyczaj bezpieczne dla osób z nadciśnieniem.
- Długotrwałe stosowanie: badania sugerują, że długotrwałe przyjmowanie paracetamolu w wysokich dawkach może mieć wpływ na ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.
-
Zalecenia dla osób z nadciśnieniem:
- Stosować najniższą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.
- Rozpoczynać od małej dawki i stopniowo ją zwiększać, jeśli to konieczne.
- Monitorować ciśnienie krwi, szczególnie przy rozpoczynaniu długotrwałego leczenia paracetamolem.
- Interakcje z lekami: apap wykazuje stosunkowo niewiele interakcji z innymi lekami, w tym z lekami na nadciśnienie, co jest jego zaletą.
- Konsultacja lekarska: osoby z nadciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem długotrwałego stosowania paracetamolu, szczególnie w przypadku leczenia bólu przewlekłego.
- Alternatywy: lekarz może rozważyć inne metody leczenia bólu, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta z nadciśnieniem.
Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem regularnego stosowania jakichkolwiek leków, w tym paracetamolu, jeśli masz nadciśnienie.