Cipramil a inne leki – z czym można łączyć, a z czym nie?
Z jakimi lekami nie można łączyć Cipramil? Czy Cipramil i inne leki w połączeniu ze sobą mogą zaszkodzić? Z jakimi substancjami to nie może być łączone? Jakie leki należy odstawić lub skonsultować z lekarzem, gdy przyjmuję Cipramil? Jakie są interakcje z innymi lekami, suplementami, ziołami lub substancjami?
2 Odpowiedzi
Przyjmowanie niewłaściwego leku może powodować poważne działania niepożądane, jeśli wchodzi on w interakcje z innymi lekami.
Nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAO) – te, które zawierają takie substancje czynne jak fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid i tranylcypromina – mogą wchodzić w interakcje z lekiem Cipramil, powodując poważne działania niepożądane. Należy odczekać dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku Cipramil przed rozpoczęciem stosowania któregokolwiek z tych leków.
Po przerwaniu stosowania leku Cipramil należy odczekać siedem dni przed rozpoczęciem którejkolwiek z tych terapii.
Tryptofan, lit (w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych) i linezolid (w leczeniu depresji) mogą wchodzić w interakcje z imipraminą i desipraminą.
Selegilina jest nieodwracalnym inhibitorem MAO-B (stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona), też nie można jej stosować.
Z czym nie łączyć? Oto najważniejsze przeciwwskazania:
- stosowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina, selegilina (leczenie choroby Parkinsona), moklobemid (leczenie depresji) i linezolid (antybiotyk))
- uczulenie na cytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- wrodzone zaburzenia rytmu serca lub w przeszłości wystąpiły u pacjenta takie zaburzenia (stwierdzone w badaniu EKG)
- przyjmowanie leków regulujących rytm serca lub leków, które mogą wpływać na rytm serca