Co było przyczyną I Wojny Światowej? Bezpośrednia przyczyna
Co było przyczyną I Wojny Światowej? Jaka była bezpośrednia przyczyna? A jakie były jeszcze przyczyny pośrednie? Wiadomo że jakiś jeden drobny incydent nie mógł doprowadzić do wybuchu wojny, musiało się już dziać coś wcześniej. Bezpośrednia przyczyna to był chyba jakiś zamach, prawda?
3 Odpowiedzi
Bezpośrednią przyczynę wybuchu I Wojny Światowej stanowił zamach dokonany w Sarajewie 28 czerwca 1914 r.. Zastrzelony tam został następca tronu Austro-Węgier – arcyksiążę Franciszek Ferdynand d’Este. Zginęła też w zamachu jego małżonka – Zofia księżną Hohenberg.
Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji 6 sierpnia i tak się dalej już potoczyła, że pół świata się zaangażowało 🙂
Bezpośrednią przyczyną I Wojny Światowej było zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, następcę tronu Austro-Węgier, dokonany przez Gavrila Principa, członka serbskiej organizacji nacjonalistycznej Młoda Bosnia. Zamach miał miejsce 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, prowincji Austro-Węgier. Austria-Węgry uznały Serbię za winną zamachu i wystosowały ultimatum, które Serbia odrzuciła. To doprowadziło do wypowiedzenia wojny przez Austro-Węgry Serbii 28 lipca 1914 roku, a wkrótce potem cała Europa znalazła się w stanie wojny.
I Woja Światowa miała też głębsze przyczyny. Zamach to był tylko czynnik zapalny.
Głębszymi przyczynami I Wojny Światowej były m.in.:
– Narastające napięcia między państwami europejskimi, wynikające z rywalizacji o wpływy polityczne i ekonomiczne na świecie.
– Zawieranie sojuszy militarnych, które zwiększały ryzyko eskalacji konfliktów między państwami.
– Wyścig zbrojeń, który prowadziły państwa europejskie, co powodowało wzrost kosztów militarnych i zwiększało ryzyko wybuchu wojny.
– Brak skutecznych mechanizmów dyplomatycznych, które mogłyby zapobiec eskalacji konfliktów i rozwiązaniu międzynarodowych sporów drogą pokojową.
– Narastający nacjonalizm, który prowadził do wzrostu konfliktów między państwami i narodami.
– Kryzys monarchii austro-węgierskiej, która nie potrafiła sprostać wyzwaniom wynikającym z różnorodności narodowej i kulturowej swojego imperium.
Te czynniki złożyły się na skomplikowaną sytuację polityczną i społeczną, która doprowadziła do wybuchu I Wojny Światowej.