Co decyduje o wartości człowieka?
Co decyduje o wartości człowieka? Jakie czynniki decydują o wartości człowieka? Dlaczego uznajemy, że wartość jednego człowieka jest większa od wartości innego człowieka?
8 Odpowiedzi
Moim zdaniem o wartości człowieka nie decydują pieniądze czy sława a charakter. Przecież to dzięki niemu człowiek jest ,,sobą”. Definitywna odpowiedz jest jedna – o wartości człowieka decyduje jego charakter oraz podejście do spraw/ludzi.
Sądzenie, że jeden człowiek ma wyższą wartość od drugiego to poważny błąd. Każdy z nas jest równy, chociaż mamy różne uwarunkowania, żyjemy w różnych miejscach na całym świecie itp. Więc są różnice w rzeczch i filozofiach, którymi się kierujemy i jakie posiadamy, mimo to wartość jest taka sama. Wszyscy się urodziliśmy, mamy możliwość zrobić z życiem to na co nas stać (w niematerialnym tego słowa znaczeniu) i wszyscy umżemy. A to, że mamy różne możliwości, róży zasób dóbr i różne wykształcenie nie czyni nas lepszym lub gorszym od drugiego.
Też mi się wydaje, że uznanie, że jeden człowiek ma większą wartość niż inny jest błędne. Ale same wartości w ŻYCIU człowieka mają swoje znaczenie i ważność. Ale jako ludzie wszyscy zaczynamy od narodzin i kończymy śmiercią. A to ile ktoś ma w kieszeni, albo jak bardzo jest piękny przydaje się tylko w niektórych sytuacjach życiowych.
To zależy, bo każdy ma inne wytyczne. Dla jednych bardziej wartościowy jest influencer z tik toka, you tube’a, albo IG, dla innych ten, kto ma dużo pieniędzy, a dla jeszcze innych ten, kto wnosi najwięcej do społeczeństwa i działa na rzecz innych. Na pewno też dla wielu będzie to osoba, która posiada duży intelekt i dzięki niemu coś w życiu osiąga, albo coś bada i odkrywa. Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. A już na pewno za najbardziej wartościowe osoby uważa się lekarzy i prawników. Tak samo najbardziej doceniane osoby to te, którym w życiu coś się udało, które coś osiągnęły, które nie są „przegrywem”.
Choć wiele osób powie, że każdy jest wartościowy i równy, ciekaw jestem ile z nich przechodząc ulicą popatrzy na bezdomnego i uzna, że jest to człowiek wartościowy i nie odsunie się od niego, bo śmierdzi (może z litości rzuci 5zł żeby się odwalił), ile osób powie, że wartościowy jest zataczający się, obsikany pijak pod sklepem, czy nawet na pracująca w pocie czoła kobieta, która wywija miotłą na zamkniętym osiedlu jakiejś wspólnoty mieszkaniowej? Większość spojrzy z politowaniem, wywyższaniem się, albo pogardą i choć nic nie skomentuje, a w duchu pomyśli sobie, że jest lepszy, bo ma lepszą pracę, bo jemu się udało itp. Ciekawe ile osób powie, że prostytutka może być osobą wartościową? Pewnie mało, a większość będzie chciała ją napiętnować (tak czy inaczej polecam 7 metrów pod ziemią na YT o prostytutce i inne reportarze), albo wywalić ze społeczeństwa, to samo dotyczy osób LGBT, które wg niektórych, to nie ludzie, a ideologia itp. bzdety.
Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, bo choćby się chciało żeby wszyscy byli równi, to tak nie jest i nie będzie.
O wartości człowieka decyduje jego przydatność w społeczeństwie.
Porównajmy 4 osoby:
- Elektryk, który robi instalacje elektryczne dla ludzi w domach i mieszkaniach, a także naprawia awarię. Bardzo przydatna osoba – bez takich ludzi nie mogłoby funkcjonować społeczeństwo. Tak samo piekarz, stolarz, grafik, programista, lekarz.
- Drugi typ osoby – alkoholik, który żyje tylko z tego, że dostaje rentę od państwa i ją przepija. Albo co gorsza żyje na rachunek mamy czy babci i przepija ich pieniądze. Jest mnóstwo takich osób.
- Osoba, która siedzi w domu, żyje z zasiłków lub jest na utrzymaniu rodziców. Nie pracuje, nie rozwija się, czeka, aż z nieba spadnie wymarzona oferta pracy (i sytuacja taka trwa latami, jest mnóstwo takich osób na świecie).
- Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze, dane, okradają. Jest pełno numerów telefonów, z których piszą. Mnie w ciągu miesiąca chciano oszukać ze 3 razy ostatnio.
Przykład 1 – osoby przydatne.
Przykład 2, 3 i 4 – pasożyty zabierające tlen i niepotrzebnie zaśmiecające planetę.
To oczywiście dotyczy osób dorosłych. Nie młodych ludzi, którzy jeszcze mają przed sobą rozwój i wybór ścieżki życiowej.
A wartości człowieka decyduje to, co wnosi on do życia innych ludzi. I do funkcjonowania społeczeństwa jako całości. To nie jest tak, że każdy człowiek ma równą wartość, niezależnie co robi, kim jest i jak żyje.
Wcale tak nie jest. Człowiek, który żyje jak szczur, wyrzuca śmieci w lesie, aby nie płacić za śmieci, szambo wyprowadza na pole, aby nie płacić za kanalizację i pali śmieci w piecu, bo mu szkoda iść do pracy i zarobić na ogrzanie się nie jest tyle samo wart, co osoba uczciwie pracująca i żyjąca zgodnie z prawem. To pierwsze to jest dno społeczne, a to drugie – wartościowy człowiek.
Nie znaczy to jednak, że inni mają prawo do tego, aby jednych traktować lepiej, a drugich gorzej. Każdego człowieka należy traktować tak samo – z szacunkiem.
Nie ważne, czy masz do czynienia z Elonem Muskiem, czy z alkoholikiem Romanem z Łososiowic – i jednemu i drugiemu należy się szacunek. Obie te osoby to istoty ludzkie.
Co więcej, szacunek trzeba mieć również dla zwierząt. Pies czy kot zasługuje na to, aby go dobrze traktować, nie znęcać się nad nim, dać mu żyć w warunkach spełniających jego potrzeby emocjonalne. Większość ssaków ma podobny system emocji, co człowiek i cierpi tak samo, jak człowiek – czy to pies, czy krowa, czy świnia.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wartość danej osoby. Do niektórych z nich należą:
– Ich cechy osobiste i cechy charakteru
– Poziom wykształcenia i inteligencji
– Ich umiejętności i zdolności zawodowe
– Ich wygląd fizyczny
– Ich bogactwo i status finansowy
– Ich powiązania społeczne i sieciowe
– Ich osiągnięcia osobiste i zawodowe
Ostatecznie to każda osoba decyduje o tym, co jej zdaniem przyczynia się do jej wartości.
Wartość osoby jest określana przez jej charakter, jej działania i słowa. Osoba o dobrym charakterze to ktoś, kto jest uczciwy, godny zaufania i niezawodny. To ktoś, kto dotrzymuje słowa i jest wierny swoim przekonaniom. To także ktoś, kto jest miły, współczujący i opiekuńczy.
Ich działania odzwierciedlają te cechy i zawsze zwracają uwagę na najlepsze interesy innych. Ich słowa są pozytywne i podnoszące na duchu, i zawsze mówią z uczciwością.
Być może podczas urodzenia wszyscy jesteśmy równi, ale nie 30 lat później. Jeden człowiek wybiera picie wódki przez ostatnie 10 lat życia i bycie pasożytem na swojej rodzinie, inny człowiek wybiera pracę i robienie czegoś dobrego dla społeczeństwa.