Co oznacza vel? Co to jest skrót vel?
Co oznacza skrót vel? Ostatnio przy jakimś nazwisku widziałem coś w stylu Joanna Kowalska vel Wiśniewska (ale inne nazwiska, tu podstawiłem przykładowe). Co oznacza vel? Jak to bezpośrednio się interpretuje?
17 Odpowiedzi
Skrót vel oznacza – albo, czyli, lub – tego słowa używa się właśnie kiedy mamy zestawienie dwóch nazwisk oczywiście dotyczącej tej samej osoby.
Bardzo dobrą poradę na temat vel napisała Rada Języka Polskiego, kiedyś o tym czytałem.
vel jest słowem łacińskim, oznaczającym „albo”, „czyli”.
Jeśli jest zastosowane między dwoma nazwiskami, to oznacza, że osoba posługująca się tym używała (lub używa) obu nazwisk nazwisk.
Zazwyczaj jedno z nich jest fałszywe albo celowo zmienione po to, by jego właściciel mógł ukryć tożsamość. Ale to tylko jedna z opcji. Jest też inna, mniej negatywna.
Kobieta, która wyszła za mąż i pragnie pozostać choćby częściowo przy swoim nazwisku panieńskim, może łączyć nazwiska kreską, np. „Teresa Kowalska-Kotas”. Jeśli po ślubie przyjęła wyłączenie nazwisko męża, bez kreseczki ze swoim nazwiskiem, ale z jakichś powodów ona lub ktoś inny chce zaznaczyć, jak brzmiało jej nazwisko panieńskie, to wtedy są 3 opcje do wyboru:
- Anastazja Kowalska de domo Wiśniewska
- Iwona z Wiśniewskich Kowalska
- Magdalena Kowalska, z domu Wiśniewska.
Ale takich zapisów nie używa się w dokumentach oficjalnych.
Wracając do tematu vel stosuje się to w także w sytuacjach, gdy kobieta drugi raz wyszła za mąż i chce w jakiś sposób podkreślić też swoje nazwisko z pierwszego małżeństwa.
vel stosuje się przy nazwisku wtedy, gdy kobieta chce podkreślić, że nazywała się jeszcze inaczej, niż obecnie się nazywa, ponieważ starsze nazwisko może mieć jakieś znaczenie, np. partnerzy biznesowi mogą ją znać z innego nazwiska itd.
Dziś rzadko stosuje się to „vel”, ale się stosuje.
Nie przypuszczałam że jeszcze w dzisiejszych czasach ktoś używa tego „vel” przy nazwisku. Ale właśnie ostatnio trafiłem na pewną panią, która czymś takim się posługiwała. Dzięki za objaśnienie tego vel.
Moja była szefowa miała w nazwisku vel i zawsze wstydziłem się zapytać, co to w ogóle oznacza. Teraz już wszystko jasne, pierwsze w necie sensowne objaśnienie tego.
Vel stosują kobiety w sytuacji, gdy ich nazwisko jest znane, posługują się nim, potem zmieniają nazwisko i żeby ktoś wiedział, kim są, to przy vel stosują stare nazwisko. Czyli zamiast robić sobie nazwisko Klimczak-Lipińska, przedstawiają się jako Klimczak vel Lipińska.
vel kobiety używają w nazwisku wtedy, gdy używają zamiennie dwóch nazwisko, ktoś zna ich pod starym, ale mają nowe nazwisko i by ich nie rozpoznano po nowym.
vel w nazwisku oznacza, że dana osoba kiedyś posługiwała się innym nazwiskiem. Po vel stosuje się to starsze nazwisko. Chyba dotyczy to tylko kobiet, raczej tylko kobiety takie coś stosują.
vel jest zamiast myślnika w nazwisku i jedyna różnica jest taka, że nie jest oficjalne (nie jest zapisane w dowodzie osobistym itd.).
Zastosowane w nazwisku kobiety słowo vel oznacza dosłownie „albo, lub”. Czyli kobieta posługuje się dwoma nazwiskami, bo np. starsze było bardziej znane, a pod nowym prawie nikt jej może nie rozpoznać.
Vel to przydatna konstrukcja, gdy kobieta jest znaną artystką czy fachowcem w jakimś zawodzie i potrzebuje być rozpoznawana.
Skrót vel najczęściej stosują kobiety pomiędzy dwoma nazwiskami – starym i nowym. Używa się po to, aby podkreślić, że dana osoba nosiła inne nazwisko i niektórzy mogą ją rozpoznać tylko po tym starym nazwisku, bo np. znają właśnie imię i nazwisko (znana osoba) ale nigdy nie widzieli osobiście.
Kiedyś vel używało się częściej, teraz po prostu kobiety zostawiają sobie stare nazwisko i oddzielają myślnikiem od nowego i też to działa. Vel to raczej staropolska konstrukcja. Ale spotkałem się ostatnio z przypadkiem, że ktoś tego vel używał.
Przy nazwiskach męskich też stosowano „vel”.
Vel przy nazwisku męskim oznaczało, że był powiązany z dwoma nazwiskami. Mógł się urodzić z nazwiskiem Wiśniewski, a gdy dorósł, zmienił na Kwaśniewski.
Przed vel to z reguły nazwisko urodzenia, po vel obecne nazwisko. Czyli Kowalska vel Popławska to będzie Kowalska z urodzenia, Popławska obecnie.
W przeszłości też vel było, gdy dawne przezwisko zostało komuś jako nazwisko.
Tak, tego „vel” stosują głównie kobiety, które wcześniej były znane pod poprzednim nazwiskiem, a zmieniły je na np. nazwisko męża. I wtedy może przedstawiać się najpierw nazwiskiem panieńskim/poprzedniego męża -> vel -> obecne nazwisko.
Tego vel się jeszcze w ogóle używa? Przez całe moje 28 letnie życie nigdy nie spotkałem żadnej kobiety ani mężczyzny, który by w swoim nazwisku to stosował. W jakiejś lekturze w szkole była jakaś kobieta, która miała vel w nazwisku, ale nie pamiętam już, jaka to była lektura i jaka postać konkretnie.
Vel możesz tłumaczyć dosłownie jako lub. Stosowany jest to czasem, gdy ktoś używa dwóch nazwisk, na przykład ktoś zmienił nazwisko a rozpoznawany jest pod starym nazwiskiem. Niektórzy to robią tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Znam jedną kobietę, która nie była znana że w żaden sposob i tak tego używa.
Dzięki za wyjaśnienie, teraz już wreszcie wiem, co oznacza vel. Wyjaśnienie jest klarowne.
vel stosowane jest nie tylko w kontekście nazwisk.
Słowo „vel” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „szybkość” lub „swiftness”. Jest ono często używane w kontekstach naukowych i matematycznych do oznaczenia tempa zmian lub prędkości ruchu. Na przykład, w fizyce, prędkość jest miarą szybkości zmiany pozycji obiektu w odniesieniu do czasu. W rachunku prędkość jest pochodną pozycji w odniesieniu do czasu.
I jeszcze inne znaczenie – według słownika Merriam-Webster, vel jest głównie brytyjską odmianą słowa veil. Welon jest definiowany jako „kawałek tkaniny lub innego materiału noszonego przez kobiety w celu zakrycia głowy i twarzy” lub „coś, co ukrywa lub chowa”.
vel od velocity
Witam.
Moja rodzina od strony ojca posługiwała się takim podwójnym nazwiskiem jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku.
Mój tato na akcie urodzenia też ma VEL.
W akcie nieruchomości mojego domu .
Nazwisko rodowe Mokry Vel Mokrzycki.
Pozdrawiam Mokrych i Mokrzyckich