Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
Co potrafi 5-miesięczne dziecko? Co powinno umieć dziecko w wieku 5-miesięcy? Co powinno niepokoić u 5-miesięcznego dziecka? Co może robić 5-miesięczne dziecko?
4 Odpowiedzi
Pięciomiesięczne dziecko większość czasu poświęca na coś, co można by nazwać ćwiczeniami gimnastycznymi. Niektóre zdolności takiego malucha potrafią mocno zaskoczyć jego rodziców czy inne osoby dorosłe. Jako przykład może posłużyć np. umiejętność umieszczenia stopy w ustach, co dziecko robi bez trudu, a wśród dorosłych mogą to zrobić tylko nieliczni – cyrkowcy oraz ludzie ćwiczący jogę. To właśnie w piątym miesiącu życia dziecko zaczyna samodzielnie przekręcać się z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek. Zdarzają się również dzieci, które zaczynają w takim wieku odpychać się stopami, dzięki czemu, leżąc na brzuchu, mogą pokonać parę centymetrów. Co ciekawe, część dzieci również zaczyna wtedy siadać, kiedy podciągnie się je za ręce, aczkolwiek należy wówczas podtrzymywać je lub podpierać plecki czymś stabilnym. Zabawki są przez takiego malucha chwytane całą dłonią, z wyprostowanym kciukiem, a nawet przekładane sprawnie z jednej rączki do drugiej rączki. Pięciomiesięczny maluch radzi sobie również z włożeniem butelki do buzi. Zabawne z pewnością jest obserwowanie, jak dziecko przybiera tak zwaną „pozycję foki”, czyli opiera się na dłoniach i unosi wtedy górną część tułowia.
Maluch w takim wieku staje się również coraz bardziej komunikatywny – demonstruje wyraźnie zarówno swoje pragnienia, jak i humorki. Potrafi także rozpoznać swoją mamę i swojego tatę oraz osoby mu znane od tych nieznanych. Pięciomiesięczne dziecko coraz chętniej uczestniczy w różnych zabawach (oczywiście adekwatnych do jego wieku), a także chętnie naśladuje proste ruchy (jak np. „pa pa”) i zabawne miny.
W wieku pięciu miesięcy Twoje dziecko szybko rośnie i rozwija się. Stają się bardziej świadome swojego otoczenia i zaczynają wchodzić w interakcje z otaczającym je światem. Oto niektóre z rzeczy, które Twój pięciomiesięczniak może umieć robić:
– Trzymać głowę w górze i zacząć samodzielnie siedzieć
– Wyciągać rękę i chwytać przedmioty
– Wkładać do buzi wszystko, co da się wziąć do ręki
– Zacząć gaworzyć i wydawać gruchające dźwięki
– Reaguje na swoje imię
– Podąża wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami
– Płoszy się przy głośnych dźwiękach
– Uśmiechać się i śmiać
W wieku pięciu miesięcy Twoje dziecko staje się coraz bardziej świadome otaczającego je świata. Będzie ono w stanie utrzymać głowę w górze przez dłuższy czas, a nawet może być w stanie siedzieć z podparciem. Twoje dziecko rozwija również swoje umiejętności w zakresie drobnej motoryki i będzie w stanie chwytać i trzymać małe przedmioty. Ponadto rozwijają się umiejętności komunikacyjne dziecka, które zaczyna wydawać dźwięki gruchania i gulgotania.
Dziecko powinno być już w stanie rozpoznać znajome twarze i przedmioty oraz zacznie reagować na swoje imię.
Będzie również w stanie utrzymać głowę w górze przez dłuższy czas, a nawet może być w stanie siedzieć z podparciem (ale jeśli jeszcze nie siedzi, nie panikuj).
Wraz z rozwojem motoryki małej dziecko zacznie sięgać i chwytać przedmioty – może nawet być w stanie podnosić małe przedmioty używając kciuka i palca wskazującego.