Co się dzieje, gdy spada cukier we krwi?
Co się dzieje, gdy spada cukier we krwi? Jakie mogą być konsekwencje nadmiernego spadku cukru? Czym się ratować w takiej sytuacji? To się chyba nazywa hipoglikemia, prawda?
3 Odpowiedzi
Tak, nazywa się to hipoglikemią. Jej objawy wydają mi się charakterystyczne; chory jest osłabiony, czuje się gorzej, taki „splątany” i niespokojny, a oprócz tego pojawiają się problemy ze wzrokiem.
Aby się ratować, należy szybko przyjąć 10-20 g glukozy, czyli np. łyżeczkę lub dwie cukru.
Brak odpowiednio szybkiej pomocy może poskutkować m.in. śpiączką cukrzycową lub nawet śmiercią. Do innych możliwych skutków należą utrata przytomności, drgawki oraz zaburzenia pracy mózgu.
Kiedy poziom cukru we krwi spada, organizm reaguje uwalniając hormony, które sygnalizują wątrobie, aby uwolniła zmagazynowany cukier do krwiobiegu. Pomaga to utrzymać poziom cukru we krwi przed zbyt dużym spadkiem.
Kiedy poziom cukru we krwi spada, organizm nie jest w stanie wyprodukować energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Może to prowadzić do różnych objawów, takich jak zmęczenie, zawroty głowy i drażliwość. Jeśli poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko, mogą wystąpić drgawki lub utrata przytomności.