Co trzeba wiedzieć przed kupnem psa? Zakup psa
Co trzeba wiedzieć przed kupnem psa? Na co zwrócić uwagę, kupując psa? Jakie czynniki wziąć pod uwagę, jeśli chcę kupić psa? Jakie są wasze doświadczenia z czworonogami w domu lub mieszkaniu? A jeśli nie macie psa, to dlaczego zdecydowaliście się go nie kupować?
7 Odpowiedzi
Hmm, posiadanie psa w domu, nie ważne czy dużego, czy też małego to bardzo duża odpowiedzialność i obowiązek. Nalezy wziąć pod uwagę to, czy będzie osoba, która ów pupilem się zajmie. Trzeba będzie go karmić, wychodzić na spacery, ogólnie dbać. Czynniki? Warunki mieszkaniowe – o ile mały piesek spokojnie poradzi sobie w bloku, to już większy pies powinien mieć trochę przestrzeni do życia.
Zakładam, że jeżeli chcesz kupić psa, to raczej myślisz o rasowym zwierzęciu. Najważniejsze jest to na początek wybrać rasę, w zależności od preferencji, czy wolisz psa małej, średniej, czy dużej rasy. Każda z ras ma inny temperament, charakter, czy nawet wymagania co do aktywności fizycznej, różni się także również długością życia. Małe rasy żyją dłużej niż duże.
Co do charakteru, niektóre psy nie przepadają za towarzystwem dzieci, są to na przykład dalmatyńczyki – wbrew opinii jakie dała bajka Disneya. Jeśli już masz inne zwierzę w domu, pamiętaj o przygotowaniu rezydenta do nowego członka rodziny. Kiedy już wybierzesz rasę, to powinieneś poszukać legalnych hodowli, dzięki którym będziesz miał pewność, że twój pies jest zdrowy, odrobaczony, posiada szczepienia i książeczkę, a co najważniejsze rodowód wydany przez związek kynologiczny. Pseudohodowle nie dbają o zdrowie matki, ani szczeniąt, często trafiają się chore osobniki i odżywiane źle zbilansowaną karmą. Równie często występuje tam chów wsobny, więc również choroby genetyczne u szczeniąt nie są rzadkością.
Każde zwierzę to odpowiedzialność, trzeba zapewnić mu dobrą żywność, uwagę i czas, który spędza się razem. Równie ważny jest weterynarz!
A może zamiast kupić psa możesz odratować jakiegoś zwierzaka ze schroniska, który czeka na opiekę? Wzięcie psa ze schroniska zawsze kojarzy się większymi obowiązkami, bo często takie zwierze jest po traumatycznych przeżyciach, ale nie zawsze. Rozejrzyj się po pobliskich schroniskach, może akurat zakochasz się w którymś z czteronogów i dasz mu piękne drugie życie.
Dobrze jest mieć ogród jak się ma psa, bo zawsze może się wylatać, poza tym ważne jest jak się będzie zachowywał – możesz zawsze poświęcić trochę czasu i go wytresować. I w zależności czy ma długą sierść czy krótką zapewnij mu odpowiednią temeraturę i pomóż mu dbać o sierść kąpiąc go od czasu do czasu.
Pies w domu to jak nowy domownik, więc trzeba się dobrze zastanowić, czy będziesz miał wystarczająco dużo czasu żeby zaaranżować dla niego przestrzeń w domu i czy będziesz miał nadmiar, żeby się nim opiekować i o niego dbać. To najważniejsze. Jeśli spełniasz te kryteria to znaczy, że możesz zaprosić nowego członka rodziny. 🙂
Pies traktuje dom jak stado. Jak nie będziesz wobec niego konsekwentny, to uzna się za przywódcę stada.
Gdy pies uznaje się za przywódcę stada, wtedy:
- Szczeka kiedy mu się podoba, nawet na gości, którzy Cię regularnie odwiedzają
- Skacze na Ciebie niekontrolowanie, może też pchać Ci się na kolana
- Domaga się jedzenia w momentach, kiedy nie powinien
Oprócz tego, że trzeba dobrze znać psychologię psa, aby go nie krzywdzić, należy też rozumieć jego potrzeby dietetyczne.
Nie wolno karmić psa jedzeniem, które sam jesz przy stole.
Po pierwsze, większość ludzi raz karmi psa przy stole, a raz przegania, co jest złe dla zdrowia psychicznego psa.
Po drugie, ludzkie jedzenie ma przyprawy, których pies jeść nie może. Psu powinno się gotować osobno jedzenie, np. pierść z kurczaka z marchewką i pietruszką i ewentualnie serer. To podawać z makaronem lub kaszą.
Dawać psu wtedy, kiedy ty jesz, żeby do Ciebie nie skakał, gdy jesz obiad sam lub z gośćmi.
Pies wymaga ruchu. Jeśli jest w bloku, minimalnie 3 spacery dziennie. Niektóre rasy wymagają bardzo dużo ruchu, jak np. Husky – codziennie przejechać z takim psem przynajmniej kilka kilometrów. Na lato trzeba kupić matę chłodzącą.
Niektóre rasy są tylko dla bardzo doświadczonych właściieli psów, którzy potrafią je szkolić, są konsekwentni, mają bardzo dużą siłę woli i nie mają małych dzieci w domu. Takie rasy to np. Pekińczyk czy Dog Niemiecki.
Ogólnie przed zakupem psa powinno się przeczytać przynajmniej ze 2-3 książki o psach. Nie daje się człowiekowi prawa jazdy bez zdobycia odpowiedniej wiedzy – tak samo powinno być z psami. Pies to nie przedmiot i nie zabawka. To bardzo skomplikowane stworzenia, wymagająca mnóstwa czasu od człowieka.
Istnieje kilka rzeczy, które należy rozważyć przed zakupem psa, takie jak to, czy masz wystarczająco dużo miejsca dla zwierzęcia, czy jesteś przygotowany do obsługi niektórych dodatkowych codziennych obowiązków, czy masz jakieś alergie.
Będziesz także chciał pomyśleć o tym, jaki rozmiar psa jest odpowiedni dla Ciebie, a także jaka rasa może być najlepszym dopasowaniem do Twojego stylu życia i osobowości oraz wszystkich domowników. P
Zanim kupisz psa, musisz przeprowadzić rekonesans i znaleźć odpowiednią rasę dla siebie i swojego stylu życia.
Musisz być przygotowany na zobowiązanie się do opieki nad psem przez całe jego życie, ponieważ psy zwykle mają długość życia 10-17 lat (sporadycznie dłużej).
Obejmuje to zapewnienie odpowiedniego jedzenia, wody, schronienia, ćwiczeń i opieki weterynaryjnej.
Psy wymagają również regularnej pielęgnacji, która w zależności od rasy może być znacznym wydatkiem. Niektóre psy trzeba długo i często czesać, inaczej utoniesz w sierści.
Powinieneś być również świadomy możliwości szczekania, gryzienia przedmiotów i innych destrukcyjnych zachowań i być przygotowany do szkolenia psa, aby uniknąć tych zachowań.