Co trzeba wiedzieć przed oddaniem krwi? Honorowe krwiodawstwo
Planuję wkrótce po raz pierwszy w życiu oddać krew. Co trzeba wiedzieć przed oddaniem krwi? Jakich informacji muszę udzielić podczas oddawania krwi? Czy jakoś muszę się przygotować na oddanie krwi?
6 Odpowiedzi
Z doświadczenia wiem, że nie ma żadnych zbytnich wymagań co do krwiodawstwa. Ja nigdy nic nie jem przed popraniem, tylko piję wodę. Należy wiedzieć jedno – oddając krew ratujesz życie, to tkanka płynna, której nie da się nigdzie wyprodukować syntetycznie.
Jak oddawałem krew, to wymagali ode mnie po pierwsze dowodu osobistego, dlatego warto żebyś miał/a go przy sobie. Potem musisz wypełnić kwestionariusz, w którym należy odpowiedzieć na pytania dotyczące chorób, zażywanych leków, operacji, czy nawet wizyty u dentysty. Na pewno pobiorą ci krew do badań, a potem zaproszą do gabinetu lekarskiego i to tam lekarz Cię zbada i na podstawie twoich odpowiedzi z kwestionariusza, jak również zbadanej próbki i badania, które sam przeprowadzi (jak osłuchanie, ważenie, badanie ciśnienia itp.) odpowie czy możesz być dawcą. Jeśli przejdziesz pozytywnie wywiad i wszystkie wyniki będą ok, to dopiero oddajesz krew, pobieranie trwa od może 5 do 7 minut. Przed pobraniem 450ml krwi dawali kiedyś kawę i batonik, ale nie wiem jak teraz jest.
Bardzo ważny jest ten kwestionariusz, który będziesz wypełniać przed oddaniem krwi. Zaznaczasz w nim jakie masz nawyki i czy brałeś jakieś narkotyki wcześniej, ile ważysz czy masz jakieś choroby zakaźne i tak dalej. To jest bardzo ważny punkt bo na tej podstawie sie określa, czy będziesz dobrym dawcą, czy nie.
Jesli regularnie oddajesz krew to dobrze dbać o dietę. Dzięki temu nie tylko Ty na tym skorzystasz, ale także osoba, która dostanie Twoją krew. Dziwi mnie to na prawdę, że jest to zabieg, za który nie płacą. Przecież człowiek oddaje kawałek siebie i dostaje za to kilka czekolad i to wszytsko no i wyróżnienie społeczne i zniżki. A to tak cenny materiał. Mogę się założyć, ze jakby dawali 10 zł od litra krwi, to od razu by nie brakowało nigdzie żadnej grupy.
Nie idź oddawać krwi na kacu. Nie idź też, jak na coś ciężko chorujesz, gdyż i tak nie pobiorą od Ciebie. Musisz czuć się dobrze. Jeśli masz jakieś przewlekłe choroby, to trzeba skonsultować już na miejscu, czy możesz oddać.
Lepiej jest nie jechać samemu autem do domu, jak oddasz krew. Bezpieczniej, żeby ktoś Cię przywiózł do domu.
Nie wolno też po oddaniu krwi podejmować wysiłku fizycznego.
Krew można oddawać co 2 miesiące. Od mężczyzn można pobierać krew 6 razy w roku. Od kobiet 4 razy w roku (czyli od kobiet co 3 miesiące).
Podczas miesiączki nie powinno się oddawać krwi. Jeśli też w ostatnim czasie miałeś jakieś poważne zabieg – np. laserową korekcję wzroku, implanty tytanowe u stomatologa i tym podobne – też trzeba odczekać, zanim pójdziesz oddać krew.
Warto regularnie oddawać krew – bardzo się pomaga i przy okazji monitorowany jest wasz stan zdrowia. Jeśli pojawi się ślad jakiekolwiek choroby, od razu jest wiadomo.
Szkoda, że nie można oddawać tłuszczu. Jak patrzę na ludzi na ulicach i w galeriach handlowych, coraz bardziej by się to przydało wielu ludziom.