Co wpływa na poziom cukru we krwi?
Co wpływa na poziom cukru we krwi? Co obniża poziom cukru we krwi, a co podwyższa poziom cukru we krwi? Co zrobić, aby poziom cukru wrócił do normy? Jaka herbata obniża poziom cukru we krwi?
3 Odpowiedzi
Podwyższenie się poziomu cukru we krwi powodowane jest przede wszystkim przez nadmierne spożycie węglowodanów oraz przyjmowanie nieregularnych, zbyt obfitych posiłków. Z kolei poziom cukru we krwi obniżają takie produkty jak: wino, ocet jabłkowy, oliwa z oliwek, czosnek, awokado, a także migdały. Aby utrzymywać poziom cukru we krwi w normie należy:
- jeść częściej, ale mniej (np. 5 małych posiłków zamiast 3 większych),
- kontrolować ilość tłuszczu i węglowodanów w diecie,
- zmienić sposób przygotowywania posiłków (np. piec zamiast smażyć na tłuszczu),
- jeść warzywa na surowo lub krótko gotowane (najlepiej na parze).
W ramach profilaktyki zaleca się również picie czarnej herbaty.
Gdy pijesz sok owocowy, mieszaj sobie go z wodą – nie będzie bardzo podnosić cukru we krwi.
Regularna aktywność fizyczna dobrze wpływa na poziom cukru we krwi. Jeśli nie ruszamy się wcale, poziom może być za wysoki.
Spożywanie nadmiernej ilości tłustych posiłków, w tym głównie mięsa, powoduje, że organizm jest obciążony i nie radzi sobie z szybkim przetrawieniem cukrów.
Naukowcy z Harvard School of Public Health robili badania na temat czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina itd. – nie drób). Badania te wykazały, że duże ilości czerwonego mięsa w diecie przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2. Gdy ktoś codziennie spożywa czerwone mięso w ilości 100 g – niewielki kotlet schabowy lub większy mielony – o 19% zwiększało się ryzyko cukrzycy typu 2 u badanych.
Na poziom cukru we krwi wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oto niektóre z nich:
-
Dieta: węglowodany spożywane w pożywieniu mają największy wpływ na poziom glukozy we krwi, zwłaszcza te szybko przyswajalne, które mogą powodować gwałtowne wzrosty poziomu cukru.
-
Aktywność fizyczna: ćwiczenia zwiększają wrażliwość komórek na insulinę i pomagają mięśniom wykorzystywać glukozę do energii, co może obniżyć poziom cukru we krwi.
-
Insulina i inne hormony: insulina obniża poziom cukru we krwi, podczas gdy inne hormony, takie jak glukagon, adrenalina, kortyzol i hormony wzrostu, mogą go zwiększać.
-
Leki: niektóre leki mogą wpływać na poziom glukozy we krwi, zarówno podwyższając go, jak i obniżając.
-
Stan zdrowia: choroby, stres, infekcje lub operacje mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi.
-
Dehydratacja: niewystarczające spożycie wody może prowadzić do wyższego stężenia glukozy we krwi.
-
Alkohol i palenie tytoniu: alkohol i nikotyna mogą wpływać na poziom cukru we krwi w różny sposób, w zależności od ilości i częstotliwości spożycia.
-
Rutyna i rytm dobowy: naturalne rytmy dobowe organizmu i zmiany w rutynie (np. zmiana czasu snu) mogą wpływać na poziom cukru we krwi.
-
Stan psychiczny: stres, niepokój i depresja mogą wpływać na zarządzanie glukozą.
-
Ciąża: ciąża może wpływać na poziom cukru we krwi i może prowadzić do ciążowej cukrzycy.