Co zawierają ziemniaki? Jakie wartości odżywcze mają?
Co zawierają ziemniaki? Jakie wartości odżywcze mają? Co nam dają ziemniaki? Czy ziemniaki są zdrowe? Jakie właściwości mają kartofle?
5 Odpowiedzi
Ziemniaki zawierają: witaminę C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, sód, cynk). Dzięki temu korzystnie wpływają na metabolizm, ogólnie na układ pokarmowy, a także na układ nerwowy. Oprócz tego obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają kości. Odpowiedź brzmi więc – tak, ziemniaki są zdrowe.
Ziemniaki w 100 gramach, dostarczają około 70-80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej – skrobi. Ziemniaki zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki dostarczają stosunkowo duże ilości witamin: B1, PP, B5, B6, C, są również źródłem składników mineralnych: potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, manganu i cynku.
Są one odpowiedzialne za prawidłową pracę układu pokarmowego, niwelują negatywne skutki stresu, poprawiają kondycję skóry, zapobiegają skurczom mięśni oraz wspomagają wzrok.
Ugotowane i rozgniecione bulwy z powodzeniem można stosować jako okłady na bolące miejsca. Jeszcze ciepłe należy włożyć do płóciennego woreczka i przyłożyć na bolące miejsce. Ziemniaczane okłady są skuteczne przy bólach reumatycznych, a także przy bólach brzucha i ucha. Szczególnie na ucho polecam.
Ziemniaki to skrobiowe, bulwiaste rośliny pochodzące z wieloletniej rośliny psiankowatej Solanum tuberosum. Słowo „ziemniak” może odnosić się do samej rośliny lub do jadalnej bulwy.
W Andach, gdzie gatunek ten jest rodzimy, występuje kilka innych blisko spokrewnionych uprawnych gatunków ziemniaków. Ziemniaki zostały wprowadzone do Europy w drugiej połowie XVI wieku przez Hiszpanów. Od tego czasu stały się one nieodłącznym elementem wielu kuchni świata.
Typowy ziemniak składa się w około 80% z wody i w 20% z substancji stałych. Substancja stała składa się z około 2% skórki i 18% miąższu. Miąższ składa się z granulek skrobi (leukoplastów) oraz mniejszych ilości białka, cukrów, celulozy, pentozanów i substancji pektynowych.
Początkowo uważano, że ziemniak został udomowiony niezależnie w wielu miejscach, ale późniejsze badania genetyczne szerokiej gamy odmian i dzikich gatunków dowiodły jednego pochodzenia ziemniaków na obszarze obecnego południowego Peru i skrajnie północno-zachodniej Boliwii (z gatunku należącego do kompleksu Solanum brevicaule), gdzie zostały po raz pierwszy udomowione między 10 000 a 7 000 lat temu.
Ziemniaki to głównie węglowodany, z niewielką ilością białka i praktycznie bez tłuszczu. Średniej wielkości ziemniak ma około 110 kalorii i 26 gramów węglowodanów, z czego 2 to błonnik. Ziemniaki są dobrym źródłem witaminy C i zawierają żelazo, potas i witaminę B6. Są również dobrym źródłem antyoksydantów.
Jeden duży ziemniak zawiera około 37 gramów węglowodanów, z czego 4 to błonnik. Ma również prawie 2 gramy białka i nie ma tłuszczu. Duży ziemniak ma około 160 kalorii.
Ziemniaki są dobrym źródłem witamin C i B6, a także przyzwoitym źródłem potasu i magnezu. Jeden duży ziemniak zawiera prawie połowę zalecanej dziennej ilości witaminy C, i ponad 20% zalecanej dziennej ilości witaminy B6.
Ziemniaki zawierają również niewielkie ilości żelaza, wapnia i cynku.